BM ile İspanya, Libya’da intihap sürecini katmak üzere antant imzaladı

Konfedere Milel (BM) ile İspanya’nın, Libya’da sekteye uğrayan seçme sürecine ustalık ve danışmanlık desteği hatırlamak için geçim imzaladığı bildirildi.

Libya Faziletli Intihap Komisyonu’ndan yapılan mukayyet açıklamaya göre, Birleşmiş Milel Kalkınma Programı (UNDP) ve İspanya’nın Trablus Büyükelçiliği, Libya’daki seçimlere teknik ve müşavirlik desteği sağlamaya değişmeyen verdi.

UNDP’nin Libya Temsilcisi Marc-Andre Franche ile İspanya’nın Trablus Büyükelçisi Javier Larache, varılan neva kapsamında, ülkede sekteye uğrayan seçim sürecini eklemek amacıyla konvansiyon imzaladı.

Libya Efdal Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Sayih birlikte imza töreni sırasında amade bulundu.

Libya’daki intihap çıkmazı

Mürekkep Milletler öncülüğündeki Libya Siyasal Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’deki toplantılarında, ülkede fehamet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Meyan 2021’bile yapılmasına karar verilmişti fakat intihabat planlanan tarihte yapılamamıştı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, bulunan Millî Bağlanak Hükümeti’nin görev süresinin 24 Antrakt 2021’da dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat’ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin çoğunun katılmadığı oturumda Fethi Başağa’yı başbakan seçti. 1 Mart’ta ise Başağa hükümetine güvenoyu verdi.

Libya Millî Temas Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisi’ni Cenevre Anlaşması’nda belirlenen nöbet haritasından ayrılmakla suçlayarak görevinin başında olduğunu, görevi fakat berceste benzeri hükümete teslim edeceğini söylemişti.

Share: