BM Sudan Temsilcisi: “Siyasi süreç, bağırsak barışa, seçimlere ve demokratik yönetime nöbet anahtar”

Konfedere Milletler’in (BM) Sudan’daki Entegre Intikal Arkalama Misyonu (UNITAMS) Başkanı ve BM Sudan Temsilcisi Volker Peretz, Sudan’üstelik siyasi krizi sonlandırması amacıyla asker ve siviller ortada düzenlenen siyasal sürecin sivil tıpkısı hükümetin kurulmasına, seçimlere ve demokratik yönetime kez açacağını söyledi.

Peretz, UNITAMS’bile yayımlanan açıklamasında, “Politik sürecin ikinci ve sonuç aşaması, siyasi çözümü erek aldığı müddetçe çok koca.” ifadesini kullandı.

“Politik süreç, bağımsız milletvekili surette sivil tıpkı hükümetin kurulmasına, yıpranmamış tıpkı geçiş dönemine, iç barışa, seçimlere ve demokratik yönetime defa açacaktır.” değerlendirmesinde kâin Peretz, “Proses ağır ama doğru yolda ilerliyor. Tahminî bire bir yıl öncesine bakarak çok elan iyimserim.” yorumunu yaptı.

Peretz, Sudan’da siviller, kalabalık ve sair sivil ve silahlı güçler ortada çetin tıpkısı yürek krizi olduğunu dile getirdi.

Güven meselesinin çözümü amacıyla dokunaklı benzeri savaşım yürüttüklerini belirten Peretz, ancak bunun için çok fazla zamanları olmadığını aktardı.

Peretz, yeni kurulacak hükümetin açık ve sınırlı görevleri olacağını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Sudanlılardan anladığım kadarıyla hükümetin öncelikle sosyo-kazançlı durumun iyileştirilmesine öncelik vermesi gerekiyor. Hükümet, Cuba Sulh Anlaşması’nın uygulanmasını dahi yekpare boyutlarıyla dikkate almalıdır. Hükümet, daha barış anlaşması imzalamamış hareketlerle müzakerelere girmeli, geçiş döneminin diyapozitif bire bir seçimle sonuçlanması ve akabinde tamlık tıpkısı demokratik sürecin başlayabilmesi üzere seçimlere hazırlanmalıdır.”

Sudan’daki “söve inikat”

Sudan’dahi 5 Fasıla 2022’de, siyasi krizin sona erdirilmesi amacıyla askerle “söve ittifak”yı imzalayan sivil güçler, 8 Ocak’ta, mevcut siyasal sürecin eskimemiş geçiş dönemine dayanaklık etmek hazırlayacak ve tarafları nihai anlaşmaya götürecek son aşamasını başlatmıştı.

Tarafların başlattıkları ikinci girişim sonrasında sonuncu anlaşmanın imzalanması ve başbakanın belirlenmesinin arkası sıra 2 sene sürecek eskimemiş intikal dönemi başlayacak.

Nihai inikat; türe, güvenlik ve askeri düzelti, hazar anlaşmasının gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesi, eski rejimin izlerini ortadan tahammül ve Gün Doğusu Sudan meselesi gelmek amacıyla 5 esas konuyu kapsıyor.

Share: