Bodrum’birlikte kiralık karı sağlamak olamaz kuzuluk geldi!

Bodrum’de 12 kamer süresince zihayat yerlilerin kiralık familya bulmaları olanaksız ayla geldi. Bahtlı olup bulabilenler ise bire bir daireye geçmiş yıllara bakarak iki kaskatı ecir ödemeyi ahzetmek zorunda. Mavera yandan ara sıra aile sahipleri ilçede yaz sezonunda küsurat kiralar dolayısıyla icar kontratlarını mayıs ayında sona erecek şekilde fayrap etmek istiyor. Sonunda kışın 2 bin TL olan daireyi yaz sezonunda 10 bin TL’ye kiralamak istiyorlar. Kimi kışın abes kalmasını birlikte hücre alıyor.

Zat arttı, evler ayrımsız kaldı

Bodrum’birlikte yaşanan taşınmazlar krizi karşı bilgelik veren Gayrimenkul Danışmanı Alev Alp, “Bir Nice büyükşehirde akıbet 2-3 aydır kiralık kat sıkıntısı yaşanıyor. Familya ulaşmak çokça baskı. Kiralar esbak yıllara göre yüzdelik 50 oranında arttı. Öyle ki İstanbul’un bazen şehirlerde bu büyüklük yüzde 100’lere imdi. Bodrum’üstelik üstelik boyut ayrımlı değil. Geçen yıl 2 bin TL olan ayrımsız ofis şu zaman 4 bin TL civarında” dedi.

Yaşanan artışın birçok nedeni olduğunu nâkil Yiğit, “Pandemide inşaat sektörünün durmasıyla kullanılmamış yapılar yapılamadı. Eldeki stoklar eridi. Bodrum özelinde ise ilçenin nüfusu pandemide iki katına bundan sonra. Gökçe Yazın üç katına çıkıp 1 milyonu aştığı oldu. 12 kamer yaşayanların sayısı arttı amma kat sayısı bir oranda artmadı. Bu nedenle birlikte bundan sonra evler yerlilere bile yetmez oldu” diyerek konuştu.

Yaz geliri yetiyor

Ayrıca ilçede taşınmazlar sorunu yaşanmasının tıpkı özge nedeni ise evlerin günlük, haftalık kiralama yapılması. Bu durumun büyük aynı yüklülük yarattığına ilgi çeken Yiğit, “Benzeri kamer kiraya verilse yeryüzü fazla 2 bin TL alınacak daireden, günce kiralama yapılarak 200-300 TL sağlık elde ediliyor. Bu de ayda sayı farkı sunma birkaç 6-7 bin TL’yi buluyor. Bunu gören karı sahipleri bile evi tıpkısı kişiye yüklemek hesabına günce isticar yapmayı tercih ediyor. Fakat bu boyut aheste tehlikeleri bile yanında getiriyor. Öte yandan bu kiralamaları yapanlar yasadışı şekilde turizm faaliyeti gerçekleştirerek haksız rekabette bulunuyor” ifadeleri kullandı.

Mayısta gezinti şartı

Bazen sülale sahipleri meşrut isticar yaptığını aktaran Yiğit, şunları söyledi: “Sülale temin etmek haddinden fazla pres, şanslı olup bulabilenleri ise sülale sahiplerinin şartları bekliyor. Ara Sıra sülale sahipleri, icar şartı adına kiracının mayısta çıkmasını istiyor. Böylelikle evi kışın aylık kiralayıp yaz sezonunun açıldığı mayısta ise sezonluk isticar yaparak efdal dirimsel koparmak istiyorlar. Örneğin 2 bin TL’lik bir ev sezonda aylık 5-6 bin TL’ye, antrparantez kâh bölgelerde 10 bin TL’ye büyüklüğünde kiralanabiliyor. Hakeza olunca üstelik kışın gereksiz kalmasını dahi göze alıyorlar.”

Başkan Aras: ‘Saatli bomba’

Konuya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras de reaksiyon gösterdi. Içtimai medya hesabından paylaşım yapan Aras “Bodrum’birlikte günlük, haftalık, antrparantez saatlik dahi kiralanmaya başlayan konutlar, etiket bildirimi yönünden oluşturdukları asayiş riski, kanuncu konaklama tesisleri ile nahak rekabete girerek turizm sektörühangi darbe vurmaları ve neden oldukları büyük kazanç kaybı nedeniyle takkadak Bodrum için değülke, bulundukları gelişigüzel vadi içmağara sakıncalıdır. Bodrum’u sırtında taşıyanlar, sokakta yüzmek üzere. Ve biz, bu durumun seyircisi değülke, engelleyicisi olmaya kararlıyız çünkü, içlerinde kimin matem̧adığı da belli sıfır ev görünümlü saatli bombalar, bence Bodrum’bile kesinlikle olmamalılar” dedi.

Bodrum’bile 5 küşade otelde hararet!

 

Milyon dolarlık mega yatlar Bodrum’bile

 

Share: