Bodrum’da bire bir çekmece, Panama’da iki cezire!

Bodrum ve Marmaris’teki ‘stüdyo’ diyerek adlandırılan 1+0 dairelerin fiyatları üstelik milyon teklik sınırını aştı. bahis konusu bir tane odalı daireler amacıyla istenen bedeller, Bodrum’dahi 1 milyon 450 bin, Marmaris’te ise 1 milyon 300 bin TL’ye kadar yükseldi. İnternetteki ilanlara bakıldığında, bu rakamlara dünyanın değişik ülkelerinden tıpkısı başkaca iki adi cezire bile alınabileceği ortaya daha çok.

İKİ CEZIRE 1.6 MİLYON TL

Akşam’dan Ender Türkkan’ın haberine göre; ‘Private Islands Online’ adı verilen özel adaların satışa çıkarıldığı platformda, değme ikisi birlikte 6’şar dönüm büyüklüğe topluluk olan Panama’daki ‘Blowfish Island’ için 79 bin dolar, anakaraya vakit kaybetmeden 1-2 metre enindeki bağlantısı sebebiyle ‘Half Island’ adı sunulan cezire amacıyla ise 87 bin dolar istendiği görüldü. Temas iki gayrimenkulün bütün fiyatı ise 166 bin dolar, yani tahminî 1.6 milyon lira. Bu rakamın Bodrum’daki 60, Marmaris’teki 50 metrekarelik 1+0 dairelerin toplanmış fiyatıyla az daha ayrımsız olduğu dikkatlerden kaçmadı.

7 MİLYONA ÇIKIYOR

Marmaris’te canlılık gösteren mesul taşınmazlar danışmanı Kaan Kaya, fiyatlara ilişkin yaptığı açıklamada, bölgedeki karşılık artışlarının ‘akıl almaz’ ağıl geldiğini söyledi. Kaya, konumu, yaşı ve konforuna bakarak, ilçedeki bazı kat fiyatlarının 1+0’larda 1.5, 1+1’lerde 2.5, 2+1’lerde 3.5, 3+1’lerde ise 7 milyon TL’ye dayandığının altını çizerek, “Çok abus tıpkısı yükseliş yaşıyoruz. Normalleşmeyle birlikte durulur hatta durur evet birlikte düşer diye bekliyorduk ama yükseliş bitmeme ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

FİYATLARDAKİ ARTIŞ SÜRÜYOR

Yurt danışmanı Kaya, yükselişin sebeplerini ise şu sözlerle dile getirdi: “Bu yükselişte pandemi çokça hareketli oldu, temenni patladı. Bunun beraberinde özellikle Araplar ve İranlılar girmek için yabancıların talebi da çalışkan oldu. Tabiatıyla bu durum satıcının sonsuz değer yükseltmesine misil açtı. Örneğin, 14 ay evvel 3+1 dairesine 3 milyon TL talip satıcı, rakamı daima yukarı çekti. Geçtiğimiz hafta 6 milyon TL’ye çıkardı. Bunun bundan sonra durması lüzumlu. Çünkü, bu çoğalma kiraları üstelik peşi sıra sürüklüyor.”

Eş alacaklar özen: Fiyatlar yüzdelik 65 artabilir!

 

Yurttaşlık ahzetmek talip yabancıların ‘basamak fiyatı hilesi’ engellendi

 

İstanbul’bile konut kiralarında rekor artış

 

Share: