Bölük aidatları kira ile yarışıyor!

Türkiye genelinde ofis kiraları, 2019 yılında haddinden fazla aşkın artmazken kesenek fiyatları tavan yaptı. Cushman & Wakefield’mağara rakamlarına bakarak; Aralıkta Levent’te metrekare başına ve döviz bazında yazıhane kiraları 2017’nin bire bir dönemine bakarak yüzdelik 8,6 azalarak 32 dolara, Gayrettepe’dahi yüzdelik 9,1 düşüşle 20 dolara, Maslak’ta yüzde 32,1 düşüşle 19 dolara, İstanbul Küçük Asya Yakası’nda ise yüzdelik 4’lük düşüşle 24 dolara geriledi.

Yazıhane kiralamak talip vatandaşlar icar fiyatında anlaşırken ödenti konusunda anlaşamayıp kiralamayı durduruyor. Bu nedenle çok sayıda gayrimenkul sektörü yetkilisi İstanbul’daki şube aidatlarından şikayet ediyor.

YATIRIMCI İÇİN CİDDİ RİSK

Aidatlar ile kira oranlarının birbirleri ile yarıştığını belirten, Zer Taşınmazlar Umumi Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı sozcu.com.tr’ye yaptığı açıklamada,” Iş Merkezi ve yazıhane kiralamaları dışında alelhusus ödenti bedellerine özen demek gerekiyor. Aidatların kiralar ile yarıştığını görüyoruz. Bu nedenle taşınmazın abes kalması durumunda dahi yatırımcılar amacıyla da güç riskler oluşuyor. Aidat bedelleri iş merkezi ve ofislerde alelhusus güvenlik, kuma kayran giderleri, havalandırma, maharet masarif adına çokça farklı unsurlara dayanıyor. Sigorta giderlerinden, elektrik üreteci bakımlarına, kovanlık giderlerinden, kadeh ve alnaç bakımlarına büyüklüğünde aylık aidatlar m2’de 20-TL’ye kadar çıkabiliyor.” ifadelerini kullandı.

KİRA 80 BİN TL AİDAT 20 BİN TL

Etiler’bile 80 bin TL’lik şube kirasının aidatının 20 bin TL olduğunu belirten Ofis Kiralama Uzmanı Samet Akkaya, “Icar fiyatları almaç amacıyla makul olsa birlikte aidat fiyatları fiyatlı geliyor. Bu nedenle isticar olmuyor. Güzeşte sene metrekare başına averaj 6 TL ödüyordu. Bu sene 15 TL’ye kadar çıktı. Bu nedenle icar ile ödenti arasında çalınmış daraldı. Ara Sıra mülk sahipleri aidatlar yüksek olduğundan ofisi kirasını düşürüyor. Kiralama yapılsın diye niteleyerek. “ifadelerini kullandı.

KİRALAMA YÜZDELIK 7 AZALDI

Arsıulusal ticari emlak müşavirlik şirketi Cushman & Wakefield tarafından hazırlanan “Türkiye Iş Analizleri 2018 Dördüncü Çeyrek Ofis, Pejmürde, Uran ve Lojistik” antetli rapora göre, İstanbul’birlikte 2018 yılı 4. çeyrekte 92 bin 750 metrekare bakir ofis alanı pazara girerken, mecmu arz 6,18 milyon metrekareye yükseldi. Son çeyrekte gerçekleşen isticar işlemleri bire bir önceki yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzdelik 7,78 azalırken, üçüncü çeyreğe bakarak yüzde 20,22 düşmüştü.

Aralıkta Levent’te metrekare başına ve döviz bazında bölüm kiraları 2017’nin tıpkısı dönemine bakarak yüzdelik 8,6 azalarak 32 dolara, Gayrettepe’de yüzde 9,1 düşüşle 20 dolara, Maslak’ta yüzde 32,1 düşüşle 19 dolara, İstanbul Anadolu Yakası’nda ise yüzdelik 4’lük düşüşle 24 dolara gerilemişti.(Derin Mavi/Sözcü)

Share: