Bölük fiyatları Ekim’de arttı

Türkiye Satılık Konut Kıymet Endeksi (TR-81) ekim ayında, sabık ayki düşüşün arkası sıra toparlanmaya başladı ve bir eski aya bakarak yüzde 0,30, geçen yılın tıpkı dönemine bakarak ise yüzde 7,27 oranında arttı. REIDIN-GYODER Yeni Bölük Eşit Endeksi sonuçlarına bakarak ise, markalı basamak projelerinde yabancı yatırımcıların oranı, bu kamer yukarı cepheli seyrini sürdürdü ve yüzdelik 19’a ulaştı. Bu heybet, akıbet 6 aylık ortalamanın (yüzdelik 12) 7 puan üstünde.

REIDIN-GYODER Yeni Basamak Değer Endeksi’ne göre ilk teşrin ayında, markalı bölük projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzdelik 19’luk kısmının ecnebi yatırımcılara yapıldığı gözlemlendi ve böylelikle yabancı yatırımcı oranı geçtiğimiz ay, dizin tarihindeki yer büyük sıçramalarından birini yaptıktan sonraları yükselişini sürdürdü. Yabancı yatırımcıların tercih noktasında ağırlıklı yerine (yüzdelik 44) 2+1 özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi. Onu yüzde 33 ile 1+1 ve yüzdelik 12 ile 3+1 konutlar izledi. Serencam şeş aylık ortalamanın yüzde 12 olduğu ecnebi yatırımcılara satışlar haziran ayında yüzdelik 10, orak ayı ayında yüzde 9, ağustos ayında yüzde 11, ilkgüz ayında ise yüzde 18 oranında gerçekleşmişti.

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Hane Bedel Endeksi’ne göre Türkiye genelinde konut satma fiyatları son benzeri ayda yüzde 0,30 artarken, serencam üç ayda yüzdelik
0,40, serencam altı ayda yüzde 2,22, sonuç bir yılda yüzde 7,27, son üç yılda yüzde 31,99, akıbet beş yılda ise yüzdelik 80,76 oranında arttı. Ev kira değerleri ise sonuç tıpkısı ayda yüzde 0,01 düşerken, serencam üç ayda yüzde 1,21, akıbet 6 ayda yüzdelik 4,47, son 1 yılda yüzde 6,50, son 3 yılda yüzdelik 24,55, sonuç 5 yılda ise yüzde 64,10 oranında çoğalma gösterdi.

Alıcıların çoğu (yüzdelik 68) bitmemiş konutları yeğleme ediyor

Ilk Teşrin ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzdelik 32’si bitmiş konut stoklarından oluşurken, yüzdelik 68’i ise nakıs basamak stoklarından oluştu. Bitmemiş konutların satma oranında 3 puanlık ayrımsız artma olurken, tükenik konutların as oranında ise 3 puanlık tıpkısı düşüş yaşandı. Ayrıca Yıpranmamış Bölük Eşit Endeksi, teşrinievvel ayı istif erime hızı değerlendirildiğinde skor bazlı yüzdelik 4,9 oranında, metrekare bazlı ise yüzdelik 4,0 oranında erime gözlemlendi.

Yeni Göz Karşılık Endeksi 1+1 ve 2+1 konutlarda düşüş gösterdi

Eskimemiş Ev Kıymet Endeksi ilk teşrin ayında tıpkı esbak ayak tabanı bakarak 1+1 bölük tipinde yüzde 0,44 oranında 2+1 hane tipinde yüzdelik 0,21 oranında azalırken 4+1 konut tipinde yüzdelik 1,01 oranında, 3+1 basamak tipinde yüzdelik 0,33 oranında arttı. Metrekare bazında ise 51-75 metrekare büyüklüğe ehil konutlarda yüzde 0,51 oranında 76-100 metrekare büyüklüğe eş konutlarda yüzde 0,34 oranında düşerken 101-125 metrekare büyüklüğe topluluk konutlarda yüzdelik 0,37 126-150 metrekare büyüklüğe erbap konutlarda yüzde 0,55 151 metrekare ve elan balaban alana topluluk konutlarda ise yüzde 1,34 oranında artma gösterdi.

Yeni Göz Fiyat Endeksi 8 yılda yüzde 82,50 oranında arttı

Yıpranmamış Hane Fiyat Endeksi, ekim ayında tıpkı eski ayak tabanı bakarak yüzdelik 0,05 oranında, geçen yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 2,82 oranında, endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı ocak ayına bakarak ise yüzde 82,50 oranında artış gösterdi ve dizin değeri 182,5’e ulaştı. Yıpranmamış Konut Fiyat Endeksi teşrinievvel ayında benzeri geçmiş taban göre, İstanbul Asya Yakası’nda düzlük alan markalı bölük projelerinde yüzdelik 0,10 oranında azalırken İstanbul Avrupa Yakası’nda yer düzlük markalı hane projelerinde ise yüzdelik 0,11 oranında arttı. Endeksin mebde dönemine göre ise İstanbul Asya Yakası’ndaki projeler Avrupa Yakası’na nazaran 10,40 puan aşkın çoğalma gösterdi.

REIDIN-GYODER Yeni Göz Fiyat Endeksi, 2018 yılı ekim kocaoğlan sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı ev projelerinde gerçekleştirilen satışlara baktığımızda, kurda yaşanan dalgalanmanın üstelik etkisiyle yabancı gayrimenkul alıcısının Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü görüyoruz. Teşrinievvel ayında ecnebi yatırımcılara yapılan konut satışları, son 6 maaş ortalamanın yüzde 7 üzerine çıkarak, yüzde 19’a ulaştı. Antrparantez ekim ayı eskimemiş bölük satışlarında peşinat yüzde 39, vezneci kredisi yüzde 14 ve hüccet yararlanma oranı yüzdelik 47 olarak gerçekleşti. Hisse Senedi kullanımının, peşinat ve vezneci kredisi oranlarından faziletkâr olmasında, emniyet faizlerindeki artışın beraberinde, proje geliştiricilerinin sunduğu avantajlı ödeme seçeneklerinin bile enerjik olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

REIDIN CEO’su Koçak Alain Bertrand ekim kocaoğlan sonuçları hakkında şunları söyledi: “Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını havi Türkiye Satılık Basamak Bedel Endeksi’nin (TR-81) ilk teşrin ayında göreceli tıpkı durağanlık sürecine girdiğini gözlemliyor. Bu ay içinde ise endekste yüzde 0,30 oranında bir ayar artışı yaşandığı bilgisine ulaşıyoruz.

Endekste sabık kamer yaşanan azalışa kıyasla bu kamer gözlemlenen artış, sektörün bu yıl sonuna akıllıca diriliş sürecinde olabileceği yönünde tıpkısı sinyal olarak görülebilir. Algı teşviklerinin devamına ilgilendiren hükümet aracılığıyla alınan kararlar, sene sonuna akla yatkın sektörün toparlanmasına bindi olmakla birlikte fiyatlarda önümüzdeki dönemde gözlemlenecek artım yahut azalış, bu toparlanmanın mihman olup olmayacağını bizlere gösterecektir.”

Ilk Teşrin ayı kira artışında Antalya, mir fiyatları artışında Sinop öne daha çok

Teşrinievvel ayında Sinop’ta metrekare başına ev mir fiyatları yüzde 1,26 oranında arttı ve Sinop, bey fiyatlarının sunma çok yükseldiği site oldu. Aynı çağ içerisinde Kars’ta metrekare başına konut mir fiyatları yüzde 1,85 oranında azaldı ve Kars, satış fiyatlarının yer haddinden fazla azaldığı kent oldu. Türkiye Kiralık Bölük Karşılık Endeksi’nde ekim ayında aynı esbak taban bakarak yüzde 0,01 oranında azaldı ancak geçen yılın benzeri dönemine göre ise yüzdelik 6,50 oranında çoğalma gerçekleşti.

Ekim ayında Antalya’üstelik metrekare başına göz kira değerleri yüzdelik 1,83 oranında arttı ve Antalya kiraların sunma haddinden fazla yükseldiği site oldu.

Bire Bir devir içerisinde Batman’de metrekare başına ev icar değerleri yüzdelik 2,73 oranında azaldı ve Batman kiraların en çokça azaldığı şehir oldu.

Yeryüzü efdal almanak icar getirisi sunan iller 7 aydır değişmiyor:

Kültürlü, Van ve Kırklareli

Satın alınan konutların kiraya verilmesi yerinde, alış fiyatının birçok yıl içerisinde almanak icar değeri ile karşılanabileceğini gösteren amortisman süresi verilerine göre, ilk teşrin ayının genişlik kısa amortisman süreleri yedi aydır olduğu kabilinden tekrar Okumuş, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü. Icar değerinin konutun koca fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Nema Oranının arz erdemli olduğu şehirler da yeniden Işıklı, Van ve Kırklareli oldu.

Share: