Bölük güven stoku 190 milyar liraya yaklaştı

Göz emniyet faizlerinde amme bankaları öncülüğünde başlayan düşüş, ağustos ve eylül aylarında basamak emniyet hacminde ve göz satışlarında artışı yanı sıra getirdi.

Ekonomideki dengelenme süreci, enflasyonun detaylı tıpkısı aradan sonra tek haneye düşmesi, Türkiye Cumhuriyet Altını Eşkâl Bankası’nın (TCMB) orak ayı ve ilkgüz toplantısında siyasa faizini 750 temel puan indirmesi, tevdiat ve kredi faizlerinde da düşüşü yanında getirdi. İhtiyaç, hane, taşıt ve ticari kredilerde birlikte nema oranları ağustos ayından bu yana 500, yılbaşından itibaren 750 baz fakül arasında düşüşler yaşandı.

Kamu bankalarının ekonomideki olumlu gelişmeler, faiz ve enflasyon oranlarındaki düşüş trendi doğrultusunda ağustos başında ev yüreklilik Ürem oranlarını yüzdelik 1’in altına çekmesi, hem rate hem bile ikinci ahali ev satışlarında canlanma sağladı.

Amme bankaları repo indiriminin birlikte önel peş sınırını birlikte 120 aydan 180 aya çıkardı. Hususi bankalar da kamu bankaların arkası sıra bölük emniyet nema oranlarını yüzde 1,10-1,25 aralığına düşürdü. Bu dönemde iştirak bankaları da ev finansman oranlarını düşürdü. Bankaların basamak güven getiri oranlarını indirmesi, hem ertelenen konut talebinin öne çekilmesini hem üstelik inşaat sektöründeki stokların azalmasını sağladı.

Konut emniyet stoku 189 bilyon TL’ye yükseldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine bakarak temmuz kocaoğlan sonunda 178,7 bilyon TL düzeyinde kâin bölük emniyet stoku, faizlerdeki düşüşle alay malay ağustos böylelikle 181 bilyon TL’nin konusunda imdi. Bir maaş dönemde kredi stokunda 2,3 bilyon TL’lik çoğalma yaşandı.

Hususi bankaların üstelik konut itimat ürem oranlarını indirmesiyle ilkgüz ayında basamak güven stoku 186,6 bilyon TL düzeyine yükseldi. Hane itimat stoku teşrinievvel ayının ikinci haftasında artışını sürdürerek 189 bilyon TL’ye ulaştı.

Göz yüreklilik stoku serencam iki ayda 11,3 bilyon TL terfian yüzde 6,3’lük artışa bel etti. Yılbaşında konut yüreklilik stoku 188,1 milyar TL düzeyinde bulunuyordu.

Kamu bankalarının ev emniyet stoku iki ayda tahminî 14 bilyon arttı

Yıl başında amme bankaların 93,3 bilyon TL seviyesinde olan göz itimat stoku, 11 Ilk Teşrin haftasında 107,3 milyar TL’ye yükseldi. Kısaca 9,5 mahiye dönemde konut cesaret stoku 14 milyar TL artışla yüzdelik 15’lik yükselişe belen etti.

Ağustos başında 93,5 milyar TL düzeyinde mevcut kamu bankalarının göz stoku, iki aylık dönemde kısaca 14 bilyon arttı.

Hane satışlarında artış sürüyor

Göz satışları 2019 genelinde güzeşte yılın gerisinde kalsa bile repo indirimlerinin etkisiyle ağustos ve eylül aylarında ev satışları 2018’in benzeri aylarına bakarak çoğalma gösterdi.

Ağustos ayında hane satışları geçen yılın bir ayına göre yüzdelik 5,1 artışla 110 bin 538 nüsha mir gerçekleşti. Satışlar ilkgüz ayında de arttı. Sabık yılın eylül ayında kıyasla yüzde 15,4 artan konut satışları 146 bin 903 oldu.

İpotekli ve ikinci el bölük satışları üstelik ağustos ve eylül aylarında arttı. İpotekli göz satışları ağustos ve ilkgüz aylarında sırasıyla geçen yılın tıpkısı aylarına bakarak yüzde 168 ve yüzde 410,2 yükseldi. İkinci ahali satışları ağustosta yüzde 25,3, eylülde yüzdelik 42,3 arttı.

Fasıl temsilcileri, göz kredi faizlerindeki düşüle alay malay bölük satışlarındaki artışın son çeyrekte devam ederek mecmu satışların 1 milyon adede ulaşabileceğini, 2020 yılı için dahi sektörün umutlandığını dile getirdi.

Share: