Bölük satışında rekor ümit

Coldwell Banker Türkiye Mutluluk Başkanı Gökhan Taş, her şeye rağmen Türkiye’de emlak piyasasının çokça işlek olduğunu ve 10 ayda 2 milyon 87 bin 935 tapunun umum değiştirdiğini belirterek, “10 ayda ulaştığımız rakamlar gösteriyor kim yıl böylelikle Türkiye genelinde satılan taşınmazlar adedi 2,5 milyona rahatlıkla ulaşacak.” dedi.

Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de göz satışlarının kül sıkıntılara rağmen bitmeme ettiğini, 10 mahiye sürede tahminî 1 milyon 150 bin adede mümasil konut satıldığını söyledi.

Basamak piyasasının sürekli damarı bozuk bahis ve haberlerle gündeme geldiğini ifade eden Taş, ne olursa olsun gelişigüzel yıl evlenenler, boşananlar ve gurbetçiler yoluyla beniz binlerce konutun rica edildiğini ve değme yıl asgari 800 bin konutun satılması gerektiğini kaydetti.

Taş, Türkiye’nin akıbet 5 yılda her çeşit olumsuzluğu yaşadığını fakat yıldırı, darbe ve kazançlı sıkıntılara rağmen yurt talebinin hiç yordam kesmediğini, iki seçimin yaşandığı 2015’te üstelik çöküntü yaşanmadığını anlattı.

Serencam dönemde yaşanan kazançlı sıkıntılar ve efdal faize karşın 10 ayda sabık yılın aynı dönemine bakarak çok düşük tıpkı gerilemeyle yaklaşık 1 milyon 150 bin bölük satıldığını bildiren Taş, şöyle devam etti:

“Rastgele şeye karşın Türkiye’de taşınmazlar piyasası çok canlı. Yılın 10 ayında 2 milyon 87 bin 935 tapu umum değiştirdi. 10 ayda ulaştığımız rakamlar gösteriyor ki yıl böylece Türkiye genelinde satılan emlak adedi 2,5 milyona ferah ferah ulaşacak. Türkiye, yurt piyasasındaki gücünü ve dinamizmini sürdürecek. Türkiye’de son dönemde yılda averaj 2,5 milyon taşınmazlar satılıyor, yani 2,5 milyon tapu el değiştiriyor. Bunun 1,4 milyonu konut, 400 bin civarı ticari yurt, artan 600-700 bin adetlik kısmı bile yer ve tarla. 2,5 milyon tapu değişiminin oluşturduğu ticari tutar 110 milyar dolar. “

– “Akıllıcasına fiyatla çıkılan konutlar satılıyor”

Gökhan Taş, yurt satışlarıyla ait kâh kusurlu algıların olduğunu tabir ederek, şunları kaydetti:

“Hele İstanbul’de metrekaresi 4 bin teklik ve şeş olan konutlara dilek bibi haddinden fazla faziletli ve satışlar iyi durumda. Metrekaresi 4 ila 8 bin lira beyninde olanlarda doğru lokasyon, akilane proje ve makul kıymet olması halinde halen satışlar sürüyor. Metrekaresi 8 bin teklik üzerinde olan konutlarda ise talebin çokça üstünde arz var. İşte bu gruptaki konutları reklamlarla televizyonda, dijitalde, gazetede, dergide bütün görüyoruz. Bu nedenle insanların aklında, ‘Bak adamlar güllabi, satamıyor’ algısı oluşuyor. Halbuki makul fiyatla çıkılan konutlar satılıyor.”

Taş, şu anda ikinci ahali ev satışlarında yükseliş olduğunu, bu durumun de bedel avantajından kaynaklandığını vurguladı.

– “İnşaat maliyetleri arttı fakat yer payı düştü”

Coldwell Banker Türkiye Büyüklük Başkanı Taş, ev maliyetinde akıbet benzeri yılda yüzdelik 40 artım yaşandığını ancak hane fiyatlarında 2019 sonuna büyüklüğünde pahal yükseliş beklemediklerini kaydetti.

Akıbet dönemde kalan maliyetlere rağmen müteahhitlerin kıymet artıramadığını belirten Taş, “Zira hızlı as amacıyla makul fiyatlı bölük üretmesi geçişsiz. İstanbul’da yer payları aşırı yükselmişti. Sayı Farkı yüzdelik 55-60’ları bulan, hatta Bağdat Caddesi gibi yerlerde yüzde 80’e vasıl arsa maliyetleri vardı. Demincek bu yer maliyetleri düşüyor.” şeklinde konuştu.

Arsa maliyetinde ortalama yüzde 60 olan payların yüzdelik 50’nin altına gerilediğini ve maliyette yüzdelik 40’a ulaşan düşüşler yaşandığını ifade fail Taş, konutta sirkülasyonun sürdüğünü, hızlı as üzere akla yatkın karşılık ve lokasyonun kocaman olduğunu vurguladı.

– “Yabancılara satılan hane adedi gelişmemiş sürede 80 bini bulabilir”

Gökhan Taş, döviz kurunun ağustosta çokça hızlı ayrımsız şekilde artması sonrası insanların yatırımlarını buraya yahut faize yönlendirdiğini, o dönemde gayrimenkulde yavaşlama olduğunu söyledi.

Sonuç 1-1,5 ayda Dolar/TL  paritesinin 5,50 TL’nin altına inmesi ve kurdaki oynaklığın azalması sonrası alıcıların kendilerini ağırbaşlı şekilde aramaya başladığını anlatım eden Taş, “Doların düşmesiyle konutta cereyan başladı. İnsanlar, ‘Dolar elan üstelik düşmeden tığ cebimizdeki Dövizi bozdurup hane alalım’ diyor. Bunun etkisini ekim rakamlarında gördük, kasım satışları açıklandığında bile göreceğiz.” dedi.

Taş, Türkiye gayrimenkul pazarının ağyar amacıyla çok avantajlı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de 250 bin dolarlık emlak alana vatandaşlık hakkı verildiğini ongun anlatırsak, SUTAŞ ve BENDE ile olan ilişkilerin minimal bu düzeyde seyretmesi, ülkemizin herhangi bir alanda çokça iri olumsuzluk yaşamaması durumunda yabancıya koca rakamı katlanır. Bizim seslenme ettiğimiz bitişik ve mümasil ülkelerimizin oluşturduğu aksata 120 milyon. Güzeşte yıl 22 binin üstünde olan ev satışı, bu yılın 10 ayında 30 bini geçmiş. Bu dediklerimizin olması halinde yabancılara satılan hane adedi gelişmemiş sürede 80 bini bulabilir.”

Share: