Bölük sektörü yıpranmamış teşvikten mutlu

Türkiye’de gayrimenkul alan yabancı yatırımcıların, vatandaşlığa geçişi için müstelzim asgari taşınmaz bedelinin 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirildiği eskimemiş düzenleme ile ilişkin açıklama işleyen GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin yurt sektörünün beklediği bu indirimin ecnebi yatırımcıyı heveslendirme edeceğini ve sektörün elini güçlendireceğini söyledi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan 106 çevrilmiş kararla, yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçişiyle ilgili kâh düzenlemeler değiştirildi. Bu kapsamda, gayrimenkul sektörü temsilcilerinin de ayrım istek ettiği, 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı fail yabancıya ‘Türk vatandaşlığı’ hakkı tanınması ile ilgili maddede aranjman yapıldı ve söz konusu sınır, 250 bin dolara indirildi. Eskimemiş düzenlemeyi değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Türkiye yurt sektörünün gelişimi namına makro bire bir garaz üstlenen GYODER olarak, sektörün önünü açacak kül düzenlemelerin çabucak yapılmasını herhangi bir fırsatta dile getiriyoruz. 1 milyon dolarlık yurt alımı fail yabancıya vatandaşlık hakkı tanınması şartını indirilmesi üzerine, Belde ve Kentçilik Bakanlığımızla görüşmelerimiz olmuştu. Bakanlığımıza, sektörümüzdeki sıkıntılara çözüm olacak düzenlemeler üstüne gösterdikleri deste için teşekkür ediyoruz” dedi.

Emlak alan ecnebi yatırımcılara yurttaşlık hakkı verilmesinin İspanya, Portekiz, Kanada, Yunanistan kabilinden birçok ülkede ecnebi yatırımcıyı yok etmek ve yurt satışlarını heveslendirmek amacıyla geçerli aynı formül olduğunu belirten Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Gayrimenkul üzere 1 milyon dolar, kıytırık bir yatırım değil. Bugüne kadar Türkiye’bile gayrimenkul yatırımı işleyen yabancı yatırımcılar ağırlıklı namına 100 bin ila 300 bin dolar civarında bire bir yatırım aralığı yeğleme etmişti. Eskimemiş aranjman ile daha dal segmentteki yatırımcıyı ülkemize çekmeyi hedeflemeliyiz. Ilkin marka site namına konumlandırdığımız İstanbul kalkışmak için, ülkemizin birbirinden domuzuna bölgeleri ve kentlerindeki emlak potansiyelini, yatırımcı olarak Türkiye’ye kabul etmek istediğimiz kasıt kitleye çokça bereketli anlatmamız gerekiyor. Zira Türkiye taşınmazlar sektörü, son dönemdeki kalburüstü performansı, altyapısı, algı oranları ve avantajlı konumu ile haddinden fazla elan ongun bir seviyede olmayı hak ediyor” diye konuştu.

2018 yılında yabancılara yapılan hane satışlarının arttığını vurgulayan Feyzullah Yetgin, şöyle konuştu: “Akıbet dönemde yaşanan kur artışı ile alay malay, yabancı yatırımcı ve yurtdışında dallı güllü vatandaşlarımız üzere Türkiye’da yatırım açmak alımlı ağıl gedi. Antrparantez geliri döviz olanlar üzere avantajlı tıpkı buut ortaya artık. Bu gelişmelerin de etkisiyle yabancılara yapılan hane satışları 2018 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla, sabık yılın benzeri dönemine göre yüzde 23,15’lik nema ile 11 bin 816 nüsha seviyesine yükseldi.

Taşınmazlar alımı yapan yabancıya ‘vatandaşlık hakkı’ şartının esnetilmesinin, ülkemize henüz çok ecnebi yatırımcı çekmemize ve bölük satışlarını artırmamıza katkıda bulunacağına inanıyorum.”

Share: