Brezilya mutasyonu Avrupa’ya sıçradı

Üç vakaya İngiltere’birlikte rastlanırken üç vaka üstelik İskoçya’de görüldü. İngiltere’de uzmanlar, artı sâdır ayrıksı bir test sonucunun birlikte varyantla ilişkin takibini sürdürüyor.

İskoç hükümeti, üç vatandaşının ülkeye Brezilya’dahi Paris ve Londra aktarmalarıyla geldiğini duyurdu.

Ayrıksı yolcular birlikte izleme ediliyor
İngiltere’da tespit edilen ilk iki modifikasyon vakası, otel karantinası kuralının yürürlüğe girmesinden ilkokul gün geçmiş, 10 Şubat’ta Brezilya’dan ülkeye dönen bir kişinin yaşadığı hanede görüldü.

Güney Gloucestershire’üstelik bire bir evde dinç ayrıksı 2 kişinin koronavirüs testi birlikte zait artık fakat bu vakaların varyantla ilişik olup olmadığı üzerindeki icraat henüz neticelendirilmedi.

İngiltere El Sağlığı Merkezi (PHE), Sao Paulo’dan Zürih aktarmasıyla Londra’ya yapılan tıpkı uçuştaki ayrıksı yolcuların bile izlem edildiğini bildirdi.

Ülkede belirleme edilen üçüncü vakanın ise bu iki kişiyle bağlantısı bulunmayan. Fakat bu kişinin nerede olduğu daha bilinmiyor. PHE, kişinin kaydının daha tamamlamadığını, bu nedenle ayrıntıların daha bulunan olmadığını söyledi.

Güney Gloucestershire’dahi sınav sayıları de artırılıyor. Yetkililer, semptom göstermeyen kişilere bile test yaptırma çağrısında bulundu.

İskoç hükümeti ise söz konusu üç kişinin testlerinin ocak karantinalarında fazlalık çıktığını söyledi.

Hem PHE hem de İskoç hükümeti, B.1.351 yerine bilinen Cenup Afrika varyantı ile analog mutasyonlara ehil Brezilya varyantını endişe kaynağı kendisine tanımladığını söyledi.

Daha bulaşıcı olduğu düşünülüyor
İlk olarak Japonya’dan Brezilya’nın kuzeyine seyahat eden tıpkısı kişide görülen P1 kendisine adlandırılan bu varyantın daha geçici olduğunu düşünülüyor.

Bulunan koronavirüs aşılarının üstelik bu varyanta alın canlı olamayacağı yönünde kâh endişeler var. Fakat İngilitere Ulusal Sağlık Servisi’nde (NHS) fariza eden Prof. Stephen Powis, aşıların bir lahzada uyarlanabileceğini söylüyor.

PHE’den Dr. Susan Hopkins ise Müttehit Krallık’ın varyantları ve mutasyonları tanımlamada başka bir nice ülkeden daha gelecek olduğunu ve bu nedenle çabuk debi edebildiğini söyledi.

Muhalafetten hükümete eleştiri
15 Şubat’tan itibaren İngiltere’üstelik Brezilya dahil 33 ülkeden ülkeye gelen yolcular amacıyla 10 günce otel karantinası uygulanıyor. İskoçya üzere bu ayaklık bilcümle ülkeden gelenler amacıyla meri.

Bu tarihten önceki İngiltere’ye gelenlerin kendilerini evlerinde karantinaya alması gerekiyordu.

Muhalefetteki İşçi Partisi, hükümeti otel karantinasını uygulamasını yürürlüğe geç sokmakla eleştiriyor.

İngiltere’birlikte son adına günce 6 bin 35 bakir koronavirüs vakası bildirilirken, virüs cihetiyle birlikte 144 kişinin öldüğü açıklandı. Ülkede 20 milyondan aşkın emanet birlikte aşılandı.

Analiz
Michelle Roberts – Afiyet editörü

Cenup Afrika varyantı ile benzer mutasyonlar taşıyan Brezilya varyantı yetkilileri endişelendirdi.

İki varyant dahi henüz geçici ve belki de kâin aşıların durdurmasının elan print olduğu analog genetik değişimlere eş.

Şu anda yapılan koronavirüs aşıları ise bu varyantlara göre tasarlanmadı.

Vukuf insanları kâin aşıların varyantlar karşısında cümle adına olmasa de himaye gösterdiğini düşünüyor.

Halihazırda aşıların varyantlar karşısında de etki göstermesine yönelik yapılan icraat var.

Eskimemiş güncellenmiş aşılar birlikte aylar içerisinde hazır türlü. Bu bile Bir Krallık’ın insanlara gelecek kıştan evvel tahkim telkih vermesi anlamına sağlık.

Elan tanımlanmamış bakir varyantlar için henüz aşkın olay olacak.

Bu vakaları temizlemek olası görünmese dahi, yıpranmamış varyantlar da karışma koyulmak amacıyla güneş tacı virüsün yayılmasını yavaşlatma kararlılığı var. Toplumsal duruluk kurallarına uymak bu konuda koruyucu olacaktır.

ABD, Johnson&Johnson’ın güneş tacı aşısına izin verdi

 

DSÖ Türkiye Temsilcisi, güneş tacı virüste değişinim tanıdık mutluluk sayısını açıkladı

 

Share: