Bu bap eşcinsel yapıyor

Cıvaya maruz artan koca leylekler, dişiler yerine hemcinsleriyle yuva yapabiliyor ve daha birkaç çiftleşiyor.

Yıllardır civanın eş için alçak olabileceği, bu çetin metalin azık zincirinde birikmesinin esas karnındaki bebeğin ve çocukların nörolojik gelişimine beis verebileceği biliniyordu. Fakat ABD’nin Florida Üniversitesinden iki araştırman, cıvaya maruz kalmanın “ilginç tıpkı sonucu” olduğunu birlikte gördü.

Araştırmacılar, doğal ortamlarından uzaklaştırdıkları parafin leyleklerin yiyeceklerine cıva ekledi ve cıvaya yeryüzü fazla maruz kalan erkek leyleklerin daha bir iki çiftleştiğini, eşcinsel eğilimler gösterdiğini belirledi.

“Proceedings of the Royal Society” dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atan Peter Frederik ve Nilmini Jayasena, 160 leyleği, her birinde 20 koca ve 20 calip mevcut 4 gruba ayırdı.

Üç gruba üç yıl boyunca bağan dozda (milyonda 0,05-0,3 partikül), civanın en ağılı hali olan metilcıva verdi, 4. gruptakilere ise cıva verilmedi.

Daha fazla cıvaya maruz artan leyleklerde çiftleşme oranının henüz birkaç olduğu, aynı dişiyle yuva yazmak hesabına bir nice koca leyleğin bambaşka tıpkısı eş leylekle yuva yapmayı tercih ettiği görüldü.

Bağan dozda civanın de doğada kuşlara koskocaman etkilerinin olabileceğini belirten bili adamları ancak bu bulgulardan, cıvaya maruz mütezayit erkeklerin eşcinsel olacağı sonucunun çıkarılmaması gerektiğini vurguladı.

Share: