Bu dönemde göz ahzetmek avantajlı mı?

Güvence BBVA Mortgage Umumi Müdürü Meram Atay, “Faizlerdeki düşüşle gelişigüzel hane zammı de gündeme gelecektir. O nedenle kendisi amacıyla akıllıca evi bulanların, beklememesi gerektiğini düşünüyorum. Basamak almanın tamlık zamanı.” dedi.

Atay, Tarsus Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Ruhsal Cömert’ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, inşaat sektöründe serencam dönemlerde cesim benzeri cıvıltı gözlendiğini söyledi.

Sektördeki hareketliliğin, tam piyasaya dahi doğrudan yansıdığını tamlayan Atay, “Yeni basamak üretilmiyor. Geçen yıla bakarak eskimemiş yapı inşaatı yüzde 70 azaldı. Yatırımcı stoktakini tüketmeye çalışıyor. Basamak fiyatları uygun, ev kredileri üstelik uygun seviyelere geldi. Kıymetlendirmek amacıyla arz akla yatkın ant.” ifadesini kullandı.

Artan maliyetlere karşın konut fiyatlarına bindirim yapılmadığına dikkati çekici Atay, şunları kaydetti:

“Faizlerdeki düşüşle alay malay bölük zammı dahi gündeme gelecektir. O nedenle kendisi amacıyla makul evi bulanların beklememesi gerektiğini düşünüyorum. Basamak almanın mecmu zamanı. Ayrıca bakir projelere girmek için bile en akıllıca ant. Kısa vadede istif dairelerin tüketilmesiyle bakir dairelere ihtiyaç duyulacak. Şimdi başlanması halinde ilerleyen dönemlerdeki talebi eğlemek için akıllıca bir durum alınmış olacak. Zımnında inşaat sektörünün bodur vadede gene yükselişe geçeceğini düşünüyoruz.”

Bonkör ise ürem oranlarında düşüş gözlendiğini anımsatarak, “Faizdeki düşüşün olumlu etkileri piyasalara yansımaya başladı. Ancak elan istenilen seviyeye gelmedi. Bizler istiyoruz kim faiz oranı tek haneli rakamlara gelsin. Bunun için iktisat piyasası koşulları oluşmaya üstelik başladı.” diyerek konuştu.

Share: