Bu ilçelerde metrekare fiyatları İstanbul’la yarışıyor

Türkiye genelinde basamak sayı farkı metrekare değerlerine yönelik gerçekleştirdiğimiz incelemede ortaya sâdır sonuçlar özen çekiyor. Ev fiyatlarının yeryüzü fiyatlı olduğu önceki 50 ilçeye baktığımızda; listenin tamamına yakını kıran şehirlerimizde mevcut ilçelerden, üste turistik öneme topluluk ve tatil için oldukça dilek gören bölgelerden oluşuyor.

Listenin ilk 2 sırasında İstanbul’un Beşiktaş ve Sarıyer ilçeleri düz alıyor. Beşiktaş’ta basamak metrekare fiyatları ortalama 14 bin 270 liralık kendisine hesaplanıyor. Listenin ikinci sırasında saha kayran Sarıyer’da ise ortalama metrekare fiyatları ise 11 bin 350 teklik. Listenin 3’üncü sırasında İstanbul’a andıran dinlence yerlerinden Bozcaada meydan alıyor. Çanakkale’nin bu ilçesinde metrekare fiyatları 8 bin 667 teklik namına kaydediliyor.

İZMİR’DEN 12 İLÇE VAR

Tapusor.com Umumi Koordinatörü Ömer Türkoğlu ile yaptığımız inceleme sonucunda İstanbul’dan 12 ilçenin geçmiş 50’ye giremediğini gördük. İzmir ilçelerince geçtiğimiz iki yıldaki dikkat fosforlu konut derece değişimlerinin de etkisi ile listede kendine düşündürücü aynı saha edinilmiş görünmekte. Listede 27 kaza İstanbul’dan, 12 kaza İzmir ve 6 kaza ise Muğla’dan. Listede Ankara’dan 2, Çanakkale, Antalya ve Yalova’dan ise birer kaymakamlık kayran alıyor.

Eke tıpkı ayrıksı konu ise, Türkiye’dahi yer çok bölük satışı gerçekleştirilen 2’inci memleket olan Ankara’dan birlik listede ve alt sıralarda hemen 2 ilçenin kayran alıyor olması. Ankara’de bölük değerleri arasındaki farklılaşmanın aynı kaza içerisinde de kısık seviyelerde olduğunu ve bu farkların ortalamaları aşağıya çektiğini nedenlerden biri olarak belirtebiliriz.

BODRUM’DA FİYATLAR 8 BİN LİRAYI GEÇTİ

Muğla cümle heybetli deniz boyu ilçeleri ile listede dal seviyelerde İzmir ile gelişigüzel düz almakta. Muğla’nın dünyaca ünlü dinlence beldesi Bodrum’dahi metrekare fiyatları 8 bin 104 lirayı buluyor. Türkoğlu, İzmir ve Muğla’evet yönelik taleplerin, yazlıkların bu bölgeye kayması, sezonluk isticar gelirlerinin faziletli olması, yabancı talebi, gurbetçi ilgisi üzere konuların geliştiricilerin ve üreticilerin bile bölgeye yoğunlaşmasından hava olduğunu söyledi. amma velakin, lansman faaliyetlerinin artması dahi alelhusus yaka şeridi ilçelerde değerlin süratle artmasına yol açtı.

Benzeri durumun Antalya amacıyla birlikte muteber olduğunu belirten Türkoğlu, “Bölgedeki değer artışları yatırım amaçlı adına arayışta olan kişilerin bile bölgeye yönlenmesini tetiklerken ayar değişimine bile fevk yönde ediyor. Özellikle göz sektöründe amal ve değerlerdeki dinginlik bu akışın hızlanması için koca etkenler ortada meydan alıyor” dedi. (Erdem Aktürk-Habertürk)

Share: