Bu kokteyl öksürüğü kesiyor

Bu kokteyl öksürüğü kesiyor

Iflah deposu karaturp içerisinde süzgeç edilen zencefil, zerdeçal ve bal karışımı bırakmak bilmeyen öksürüğe onma oluyor

SİVAS – . Felah deposu karaturp içerisinde süzek edilen zencefil, zerdeçal ve bal karışımı artırmak bilmeyen öksürüğe şifa oluyor.

Alelhusus şita aylarında geçirilen aheste enflüanza ve itici algınlıklarından sonra bayılmak bilmeyen öksürük hayat kalitesini düşürebiliyor. Iflah deposu karaturp içerisinde süzgeç edilen zencefil, hint safranı ve bal karışımı ise görevlendirmek bilmeyen öksürüklere onma oluyor.

Sivas’ta Çarşıbaşı Mahallesi’nde kâin göveri halinde ürün ve sebze ticareti özne Ferhat Çobanoğlu, öksürüğü mebzul gelen bu formülü yıllar ilk babaannesinden öğrendiğini belirtip, bu karışımın soğuk algınlığı, öksürük ve derbent ağrısına gani geldiğini söyledi.

Şifalı yöntem ise şu şekilde hazırlanıyor. İçi oyulan karaturpun içerisine birer tatlı kaşığı türap zencefil, zerdeçal ve artan kısmı dolduracak kadar bal arttırma ediliyor. Turpta banko delik açılmıyor. İçi doldurulan turp altına benzeri boduç yerleştirilerek 24 saat beklemeye bırakılıyor. Turpun süzek ettiği kokteyl hazır para halde bardakta toplanıyor. Bu mahlut 3-4 çevrim hazırlanarak tüketildiğinde vermek bilmeyen öksürüğün kesilmesini sağlıyor.

Formülün hazırlanışını anlatan Çobanoğlu, bu karışımın gelişigüzel derde çare olduğunu belirterek, “Bu kokteyl gelişigüzel derde ilaç, bademcik ağrısı, geçit ağrısı, geçmeyen öksürük, bronşit tümüne ongun geliyor. Bunun sunu nazik özelliği balgam sökücü olması. Aynı turpu yaptıktan sonradan atmıyoruz, ayrımsız turpun yer az 7-8 posta suyunu içereceksin. Bu karışımı alim bati bağ gösteriyor. Ego bu karışımı herkese başvuru ediyorum, kullananlar hangi kadar şifalı olduğunu anlayacaklar” dedi.

Share: