Bu yüzyılın böylece nufüs azalırsa neler değişir?

Washington Üniversitesi’nin sağlık istatistikleri bölümünden uzmanlar (Institute for Health Metrics and Evaluation) bugün acun çapında sayı farkı 2,4 civarında olan mevlit oranının, 2100 yılına gelindiğinde 1,7’ye büyüklüğünde düşeceğini, acun nüfusunun dahi 2064’ten itibaren düşüşe geçeceğini öngörüyor.

Kısır ülkeler açısından müspet cins

Gezegenin farklı bölgelerinde farklı kesimler değişimden değişik etkilenecek.

Tevellüt oranlarının düşmesi esasen kazançlı gelişmişlikle yakından ilişkin.

Çorak ülkelerde kadınların eğitim bilimi ve aksiyon hayatına imdi katılımı, elan mebzul iş imkanları bulmaları ve mevlit kontrolüne erişimin artması, henüz bir iki veladet, daha az yavru ölümü gitmek.

Zımnında düşük gelirli ülkeler için veladet oranları yaşam standartlarının yükselmesi anlamına gelebilir.

beher çocuğa gelirden düşen payın artması ile esenlik ve yetişek imkanlarının üstelik gelişeceği söylenebilir.

Amma mevlit oranları zaten yıllardır düşmekte olan ülkeler açısından bu düşüşün devamı kullanılmamış sorunlar yaratacaktır.

Bu ülkelerin yaş ortalaması yükselirken, çalışabilir hareketli nüfusun, vergilerin azalması ile gelişigüzel, büyüyen nemli nüfusun bakımı amacıyla neler yapılabileceğini planlaması gerekiyor.

Emeklilik yaşının yükselmesi gerekebilir

İnsanların tekaüt olmak üzere daha etraflı süreler çalışması gerekebilir.

Nüfusun yaşlanmasıyla ilişik en şişman kaygılardan biri, bu insanların yaşlandıklarında hasta ve gayrisıhhi olacağı öngörüsüne dayanıyor.

Ama tıpta ve bilimde sağlanan ilerlemeler ile insanların dirim beklentisi yani ömrü anbean uzarken genel adına “mıhlı para beklentisi” dahi uzuyor.

Uğraş gibi olağan dışı şartlar dinamik Suriyecdışında dünyanın tezce temas yerinde yıpranmamış doğan bebeklerin, çok değil yirmi sene geçmiş, 2000 yılında doğan bebeklere kıyasla, zinde ömrünün ilkokul yıl elan tafsilatlı olacağı öngörülüyor.

Ruanda’üstelik bakir doğan bire bir bebeğin metin dirlik beklentisi, 2000 yılında doğan birine bakarak sayı farkı 22 sene uzadı.

Bir Kraliyet, Almanya, KÖLE kabil adam başı sağlık düzeyi henüz erdemli ülkelerde tıpkısı ahit ortamında dosdoğru dirim beklentisi bire bir ila üç sene arasında artma gösterdi.

Bu nedenlerle Oxford Yaşlanan Insan Enstitüsü’nden müderris Sarah Harper yaşlanan zat konusundaki kaygıları abartmamak gerektiğini söylüyor.

“Yaşlanan yetişkinlerin sağlığı 20-30 sene öncekilere kıyaslandığında de çokça henüz bol” diyen Harper’a göre yaşlıların elan ince süreler mıhlı benzeri şekilde yaşayıp çalışabilir ve gayet etkin ayrımsız hanay sürebilirler.

Oxford Üniversitesi’nden Dr Hannah Ritchie üstelik, buna ek adına, 50 sene bilahare hisse senedi yaşamının, çalışma koşullarının ağız ağıza değişmiş olabileceğini birlikte göz önüne ahzetmek gerektiğine özen çekiyor.

Hükümetler sınırları tahsis etmek zorunda kalabilir

Veladet oranları ve yaşam beklentisi ülkeler bazında nüfusun artmasını ya da azalmasını belirleyen denklemin iki cesim unsuru ise, kafile birlikte üçüncüsü.

Nüfusu azalan ve yaşlanan ülkelerin başka ülkelerden canlı nüfusu çekmeye çalışmaları gerekebilir.

Bunun sonucu namına dünyanın göçün haddinden fazla daha hızlandığı ve etnik ve kültürel kendisine çok henüz karışmış tıpkısı saha olması muhtemel.

Ana babalara destek artabilir

Geçmişte hükümetlerin şahıs artışını tavsatmak ya da tasarruf etmek için zorlayıcı önlemler aldığı vaki.

Örneğin asıl babalara etraflı ebeveynlik ve çocuk bakım izinleri kabilinden destekler sağlayıcı İskandinav ülkelerinde mevlit oranlarının yükseldiği görüldü.

Nedeniyle gelecekte nüfusu arz acul azalan mütekâmil ülkeler, asıl babalara henüz cömertçe bindi vererek veladet oranlarını artırmayı deneyebilir.

Hükümetler bunun yanında, emeklilik yaşını encam çekip, çalışanlara yavru pekiştirmek üzere tıpkı dönme aksiyon hayatından çekilip, bunu daha doğacak yaşlarda fiilen telafi etme imkanı dahi sağlayabilir.

Bakım işçileri doktorlar kadar mehabetli olacak

Londra İktisat Fakültesi’nden (London School of Economics) Dr Tiziana Leone zinde vücut ne kadar uzarsa uzasın nemli nüfusun artışıyla, bakım ihtiyacının bile büyüyeceğini öngörüyor.

Dr Leone nüfusu yaşlanmakta olan ülkelerin afiyet ve içtimai bakım sestemlerinin tıpkı krizle yüz yüze kalabileceği uyarısında bulunuyor.

Bu kabil ülkelerin giderek henüz beş altı bala ve mevlit doktoruna ihtiyacı olacağını söylüyor, buna değer yaşlıların esenlik ve bakımını üstlenecek aksiyon gücünün yetiştirilmesine şimdiden başlanması gerektiğine bel ediyor.

Belli belde açısından dolgunca olacak

Profesör Harper herif nüfusunun azalmasının belde ve doğal yaşam açısından ferah olacağını düşünüyor.

Ancak Dr Ritchie, abuhava değişikliğinde insan nüfusundan çok hesaplı büyümenin rolü olduğuna dikkat çekiyor.

Etraflı vadede konuşu yaşamın kuşkusuz şekilleneceğini tahmin etmek ağırlık.

Eğer nüfusun azalmasına rağmen istihlak artarsa, kasaba tahribatı da azalmayabilir.

Ayrımsız şekilde teknolojideki gelişmelerin nereye akla yatkın evrileceği üstelik kebir. Çevreye verilen zararı azaltacak teknolojilere yatırım yapılıp yapılmayacağı da nüfustan daha etken tıpkı sebep kabil.

Share: