Buz dağına tırmanan dağcılar nefes kesti

Buz dağına tırmanan dağcılar nefes kesti

ERZURUM – Erzurum Palandöken Ski Merkezi’nde oluşturulan buz duvarı dağcıların gözdesi oldu. Buz dağına tırmanan dağcıların performansı adeta zaman kesiyor.

Çalıştırıcı Melikşah Uğurlu; “2019 yılından beri bu sene dördüncüsü yapılıyor duvarımızın. Ejder3200’ün katkılarıyla bizim üstelik desteklerimizle duvar 4 yıldır faaliyette. Türkiye’dahi ve Dünya’da ski pistine bildirme mümasil zar diyebiliriz. Yaklaşık 150 metre kadar, 25 metre yüksekliğinde bir cidar. Tıpkısı anda 20-30 sportmen tırmanabilir bir anda rahatlıkla, zira amiyane geniş tıpkısı alan. Günde sayı farkı şuan bile zaman eskimemiş açıldığı amacıyla 15-20 gönül ile tutkun tırmanan şahıslar, fakat festival döneminde 500 ile bin arası kayırıcı geliyor buraya. 3 dönme süresince hem buz tırmanıyor, hem ski yapıyor, hem birlikte kırıcı kayağı yapıyorlar. 2 maaş bire bir iş var burada. Yukarıda su hatlarımız var bunlar tün boyunca 3 saatte bir arama edilerek donup donmadığı taharri ediliyor. layenkati say vererek bu duvarı bir çağa kadar büyütüyoruz” dedi.

Sporcu Gülşah Kele ise, “Kısaca tıpkı buçuk yıldır buz tırmanışı ile ilgileniyorum öncesinde kaya tırmanışı yapıyordum. İki sporda kıyaslanamayacak kadar dörtköşe sporlar. Gayet güzelce hem sağlık verici, hem metin. Burada hem kayak yaparken hem de buz tırmanışı yapabiliyoruz. Beribenzer haddinden fazla farklı sunturlu bire bir his” diye niteleyerek konuştu.

Share: