Buzullardaki buz oranı tahmin edilenden henüz bir iki

“Nature Geoscience” dergisinde yayımlanan araştırmada, peyk teknolojisindeki gelişmelerle birlikte dünyadaki buzul alanlarının düşünülenden haddinden fazla henüz az buz içerdiği ortaya artık. 2017 ile 2018 ortada çekilen 800 binden çok buzul görüntüsünün analiz edildiği araştırmada, mütehammil çok buzulun henüz geçmiş değerlendirildiğinden daha sığ olduğu ilgi çekti.

Hıyanet Jazeera’deki habere göre bilim insanları, okyanuslarda erime ve bahir seviyelerini terfi potansiyeli olan yüzdelik 20 daha bir iki cümudiye buzunun bulunduğunu oranlama ediyor.

Peru’nun buzulları yüz ölçümlerinin yüzdelik 40’ını kaybetti

Araştırma, Asya’daki Himalayalar’ın önceleri adisyon edilenden yüzdelik 37 henüz fazla buz içerdiğine bel ederken, Cenup Amerika’daki And buzullarının ise kabaca yüzdelik 27 elan az buz içerdiğini tez ediyor. Peru’nun buzulları, 1970’lerden bu yana yüz ölçümlerinin yüzdelik 40’ını şimdiden kaybetti.

Yer haddinden fazla etkilenecek toprak “And Dağları”

Araştırmanın mir yazarı ve Grenoble Alpes Üniversitesinden Romain Millan, serencam yıllarda konuşlandırılan yüksek çözünürlüklü uyduların, And Dağları’ndaki siktirici buzullardan Svalbard ve Patagonya’daki büyük buzullara büyüklüğünde dünyadaki buzulların yüzde 98’inin kuşkusuz akıntı ettiğinin geçmiş analizine imkan verdiğini belirtti.

Millan, dünyanın en çok etkilenecek bölgelerinin And Dağları olduğunu söyledi. Araştırmanın Grönland ve Antarktika’yı kapsamadığını ifade eden Milan, Antarktika’nın tamamının erimesi halinde deniz seviyesinin 50 metreden çok çoğalma potansiyeli olduğunun altını çizdi.

Afet buzulu: Uzmanlar coşkunluk amacıyla gündüz verdi!

80 Hatim acul eriyor! Everest Dağı’nda akıbet 25 yılda 2 bin yıllık buz kaybedildi

“Kıran Buzulu Thwaties” çabukça eriyor

 

Share: