ÇAKER’birlikte konut faizleri yükseldi

ÇAKER Mortgage Bankalar Birliği (MBA) ipotek referans araştırmasına göre, mevsimsel faktörlerden arındırılmış, baştan finansman ve hava kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzdelik 5,1 düşüşle 693,5 fakül oldu.

MBA’nın haftalık yayımladığı ve Foreks ile paylaştığı rapora göre, mübayaa endeksi yüzdelik 4,6 düşüşle 283,6 fakül olurken,  refinansman endeksi yüzde 5,3 düşüşle 3.068,8 puana geldi.

Mortgage faizleri 30 yıllık yüzde 3,36 (Esbak yüzde 3,33), 15 yıllık yüzdelik 2,74 (Geçmiş yüzdelik 2,71), 5 yıllık ARM faizi yüzdelik 2,92 (Önceki yüzde 2,85), 30 yıllık jumba faizi yüzdelik 3,41 (Eski yüzde 3,34) oldu.

Mortgage meydan endeksi haftalık bilcümle mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvurular içinde mübayaa evet de refinansman üzere yapılan hep geleneksel ve çap kurumlarına başvurularla sabit ve değişken faizli mortgage kredileri kayran alıyor.

MBA satınalma endeksi, biricik karı konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Dizin, amacına uygun kendisine geleneksel ve amme kredileri girmek üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Indeks, var olan konut satışlarını gösteren inanılır bire bir koku yerine akseptans ediliyor.  

MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman için emniyet kurumlarına yapılan hep başvuruları kapsıyor. Endeks, tamlık refinansman üzere yapılan mortgage itimat faaliyetleri amacıyla ferah benzeri nişane adına değerlendiriliyor.

Araştırma 2 April ile sona aziz haftayı kapsıyor.

Share: