Çalışanların tercihi esnek saatler

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İşverenler açıkça pozisyonları doldurmaya çabasıyla maaşları artırırken, çalışanların gücü de yükseliyor. Çalışanlar, ofise gitseler birlikte gitmeseler üstelik elastiki iş saatleri kâm ediyor. Future Forum eliyle, Slack Technologies işbirliği ile çalışmanın geleceğine yönelik hazırlanan araştırı raporu, anket çalışmasına katılanların %95’inin esnek saatler istediğini ortaya koydu. Çalışanların %78’i ise lokasyon üzerine esnekliğe önem verdiğini söyledi.

2021’mağara teşrinisani ayında 10 binin üstünde çalışanın katılımıyla yapılan anket çalışmasından toplanan veriler, pandeminin ikinci yılında melez himmet modellerinin ne kadar pop hale geldiğini gösterdi. Neredeyse bütün çalışanlar seçme şeyin üstünde esnekliğe ehemmiyet verdiğini söyledi. Bir zamanda ofisten ve evden müteharrik kişiler beyninde mahiye ve prim ayrımı gözetilmesinden kaynaklanan endişeler birlikte dile getirildi.

Wall Street Journal’ın haberine bakarak araştırma bir zamanda antlaşma ve lokasyon fark etmeksizin elastikiyet seviyesinden memnun sıfır çalışanların oranının %72 olduğunu ve bu çalışanların, eskimemiş aksiyon fırsatlarını değerlendirmeye açıkça olduğunu ortaya koydu.

Future Toplu Tartışma Başbuğ Yardımcısı Sheela Subramanian, “istediklerini almadıkları takdirde, yıpranmamış aynı gelişim aramaya açıklar” dedi. Bir Nice çalıştıran çalışanların ofise benzemek istememesi ya üstelik pandemi nedeniyle gönülsüz da olsa tafsilatlı vadeli hibrit ve açıktan çalışma modellerini benimsedi. Ancak bazen yöneticiler karşı karşıya mücahede düzenlemeleri konusunda değişik düşüncelere eş. Titr Francisco merkezli sağlık teknolojileri şirketi Castlight Health CEO’akarsu Maeve O’Meara, çalışanlarının ofiste sadece hususi ayrımsız gereklilik olduğunda toplanması gerektiğini söyledi.

Açıklamasında, “insanları az çok açık ifade edilmiş bir nedenle ofise çağırıyor olmalıyız. Bu işbirliği, inovasyon, planlama ya dahi yalnızca toplumsallaşma bile kabil” dedi. Gruptaki kişilerin hangi ant aralığında çalışacağına müteveccih kadro üyeleri arası anlaşmalar, bir nice sektörde pop ayla geldi.

Streç düzentileme düzenlemelerinin, pandemi sonrasında bile bitmeme etmesi bekleniyor. 

Subramanian, kişilerin birçok saat çalıştığına odaklanmanın eski moda bire bir us biçimi olduğunu söyledi ve “bunun yalnızca aynı yerde bulunmaktan çıkıp, kişilerin yarattığı değerlere odaklanılan bir tümce haline gelmesi gerekiyor” dedi. 1 ve 30 Kasım tarihleri arasında yürütülen Future Toplu Tartışma anketi tıpkısı zamanda hibrit modellerde müteharrik kişilerin oranının mayıs ayından anketin yapıldığı döneme kadar %12 artma gösterdiğini ortaya koydu.

Bu çalışanlar, zamanlarının benzeri kısmını evden, bire bir kısmını ofisten çalışarak geçiriyor. Korona virüs aşılamalarında ilerleme kaydedilmesi bile birçok kişinin ofise dönebilmesinde etken oldu. Ankete katılanların üçte birinden ilavesi, hibrit düzentileme modelini yeğleme edeceklerini söyledi. Birçok çalışan, evden mücahede modelinde verimliliğinin arttığını ve henüz önceki kuramadığı iş/hayat dengesini kurabildiğini anlatım etti. Danışmanlık ve araştırı şirketi Gartner İnsan Kaynakları Araştırmaları Başkanı Brian Kropp, bu nedenle melez modelin, çalışmanın geleceği olabileceğini söyledi.

Kropp, “açıktan ve hibrit modellerde iki sene geçirdik ve buna alıştık. Bunu nasıl yürüteceğimizi biliyoruz. İnsanlar esnekliği seviyor. Şirketler birlikte maliyet tasarrufunu” dedi. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre bir nice balaban şeriklik çalışanlarının birçoğunun haftanın ara sıra günlerini ofiste geçirmesine değişmeyen vermiş olsa da, hibrit çalışmanın birlikte kâh dezavantajları var. Yöneticiler özellikle üstelik hiyerarşinin ast kademelerinde meydan alan ve elastik say talep fail karı çalışanlar, çalışan anneler ve etnik azınlıkların eşitsiz koşullara maruz kalabileceğinden endişeli.

Anket çalışmasına katılan yöneticilerin %71’i ofiste haftanın arz az üç günü çalıştıklarını, idareci olmayanların %63’ü ise oldukça kesif ofise gittiklerini söyledi. Yöneticiler ve çalışanların tercihleri ortada berenarı dikkat gururlu benzeri alt bölüm var. Alarga müteharrik yöneticiler, ofisten faaliyet konusunda istekli olmaya haddinden fazla daha yatkınken, çalışanların yalnızca %37’si ofise dönmeyi yeğleme edeceklerini söyledi. Çalışanların istekleri, kurumların operasyonları açısından bildirme mezru yöntemler olmayabilir.

Stanford University Tutum Profesörü Nicholas Bloom, “dümen ve çalışanların tercihleri beyninde büyük aynı cenk yaklaşıyor” dedi. Yakın zamanda açıklanacak olan ve Bloom’un gerçekleştirdiği tıpkısı ayrıksı araştırma da Future Toplu Tartışma’un çalışan algısına koşut sonuçlar taşıyor. Bloom’un anketine katılan çalışanların %75’i evden çalışacakları günleri berceste hakkına sahip olmak isterken, işverenler çalışanların hangi periyot ofise gideceğini belirleyen doğmak istiyor.

Bloom, “şirketler çalışanların bu kararı vermesine gönülsüz yaklaşıyor” dedi. Bunun nedeni ise melez emek modelinde, her günde çalışanların yer az %20’sinin ofiste olmayacak olması. Bu kapsam şişman toplantıların gerçekleşmesini da zorlaştırıyor. Buna rağmen, iri şirketlerde bütün çalışanlara aynı himmet modelini dayatmak bile işverenler ve yöneticiler amacıyla az çok riskli. Bloom, “şirketler çalışanlarına hakkıhıyar temyiz etmek zorunda kalacak” dedi.

Tesla, 817 bin aracını vurdumduymaz çağırıyor

 

Getir’e Amsterdam’dan sonra bire bir yasak daha

 

Yüzdelik 50’yi aşmaya başladı! Doğal telkih etkisi yaratabilir

 

Share: