Çanakkale Köprüsü arsa fiyatlarını yüzde 150 arttırdı

Pandemide arsa alımları artarken, Çanakkale Köprüsü’nün yapıldığı Lapaseki ve çevresi yer yatırımı yapanların gözdesi haline geldi. Köprünün 18 Mart’ta açılması beklenirken, bölgede fiyatlar yüzde 150 arttı. Köprünün esas bağlantı noktası olan Lapseki ve civarında elan imara açılmamış arazilerin metrekare fiyatları 40 TL’ye, imarlı arazilerde fiyatlar minimal 100 TL’ye bundan sonra. Melik Erilkun Müşavirlik Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Melik Erilkun, “Hem Kuzey Marmara Otoyolu’nun en cesim bağlantı noktası olması, hem dahi toprakların haddinden fazla bol, ikliminin birlikte müsait olması, bölgeye talebi artırırken, Çanakkale Köprüsü’nün iki yakayı birleştirecek olmasıyla bölgeyi Türkiye’nin en çabuk yükselen değeri haline getirdi” dedi.

“Deniz gören araziler borsa hızıyla umum değiştiriyor”

“Şu anda yeryüzü fazla rica gören noktalar köprü ayağının bulunduğu Lapseki ve civarı köyler. Sunma aşkın neşelilik sakat tıpkısı Rum köyü olan Güreci, Alaçık, Mecidiye ve Gazi Süleyman Vakur mevkileri. Bu noktalar bölgenin yer temiz noktaları ve 1/1000’lik imar planlarının açıklanmasıyla yerey vasfındaki güçlü haddinden fazla yerin arsa niteliği edinim durumu sözkonusu olacak. Bu nedenle mukavim haddinden fazla yatırımcı bu noktalardan yer topluyor, özellikle bahir gören araziler adeta borsa hızıyla umum değiştiriyor” diyerek konuştu. Bu sonucunda bölgede fiyatların 1 yılda yüzde 150 arttığını nâkil Erilkun, “Büyük, âdeta eksiksiz birikimleriyle yatırımcılar Çanakkale’bile yerey alımı yapmaktalar. Çokça değil 15 kamer geçmiş Güreci’birlikte dönümü 25 TL’ye vadi bulabilmek tür iken zaman bire bir toprağın dönümünü 65 TL’den süfli bulmanız tür değil” dedi.

“Yatırımcılar da satışa geçti”

Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’ın haberine göre Remax Troia Broker’larından Aytek Topuzoğlu dahi yer fiyatlarında yaşanan artışa ilgi çekti. 1 yıl öncesine kadar 35 TL’ler seviyesinde satılan imarsız arsaların metrekare fiyatının şimdilerde 60 TL’leri bulduğunu tamlayan Topuzoğlu, “Çanakkale bölgesinde yabancıya satılamaz şerhi olduğu amacıyla ağırlıkla İstanbul kabilinden büyük illerden gelen domestik alıcılar bölgede gelgel yapıyor. Zira köprünün bölgeye kazandıracağı cereyan gözönünde bulunduruluyor. Köprünün ulaşım kolaylığı sağlamasıyla Biga gibi uran bölgesine bakir yatırımları çekeceği düşüncesiyle Biga’dan alımlar artıyor. Ayrımsız zamanda köprünün ayağının olduğu Lapseki bölgesinde faziletli kıymet artışları oldu. Hassaten yatırımlık yer alanlar bu fiyatlarla ikinci ve üçüncü satışlara geçti. Metrekaresine 100 TL’ye büyüklüğünde fiyat isteyenler bile oluyor” bilgisini paylaştı.

“Temel artım imar planlarından sonra”

Çanakkale Köprüsü’nün 18 Mart’ta açılacağının belirtilmesiyle toprak fiyatlarının aynı nöbet henüz ve sunma bir iki yüzdelik 20 oranında artış gösterdiğini nâkil Kağan Erilkun şöyle konuştu: “Hele güreşçi köprüsü ayağının takılmasıyla bu arada köprüye andıran yerlerdeki faaliyet yoğunlaştı. Nazik yatırımcıların önceleri topladığı dayanıklı çokça düz değerlendi, balaban parsellerin çoğu zaten tükenmiş durumda. Asıl ruh üçüncü köprü ve Geçek İstanbul’da olduğu gibi Çanakkale’de dahi köprü açılışından bilahare bayındırlık planlarının açıklanmasıyla yaşanacak.”

1915 Çanakkale Köprüsü’ne sonuç tabliye bloğu sevkiyatı yapıldı

 

1915 Çanakkale Köprüsü’nün yolu göründü!

 

Share: