Çarkıt Nissan CEO’sunun kaçış davasında karar açıklandı

YOLO, günümüzün arz koca problemleri ortada kayran düz dokunaklı trafik ve park sorunlarına cebin sunduğu birinci sınıf, soylu erki ve rahat muvasala çözümleriyle büyümeye bitmeme ediyor. Çolakoğlu Metalurji ve Egegaz’de Umumi Heyet Başkan Vekili ve bir zamanda YOLO Umumi Heyet Başkanı Haydar Çolakoğlu, YOLO’ya olan talebin alelhusus pandemi döneminde öne çıkan sağlıklı ve sakıncasız ulaşım beklentisiyle daha de arttığını belirtti ve YOLO’nun genişleyen hizmet ağıyla ilişkin yerine şunları söyledi: “İstanbul ve Ankara’nın peşi sıra Bodrum’birlikte de YOLO ile zata mahsus nakil hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Pandemi koşullarında YOLO ile, hoppadak bu sene 1 milyon sürüşü aştık. Bu, bizim ve YOLO’nun gelişimine yardım sağlayan hep amacıyla balaban tıpkı kurum kaynağı. Emeklerimizin karşılığını kullanıcılar gözetiminde böylesine olumlu sonuçlarla çekmek bize bahtiyarlık veriyor.

Ilkokul yıldır enstantane çağrı teknolojisi ile Türkiye’birlikte kişiye özel nakil hizmeti veren YOLO, hele pandemi döneminde öne sâdır dosdoğru ve tehlikesiz ulaşım talebi doğrultusunda hizmet ağını genişletirken, pandemi koşullarında hemen bu sene 1 milyon sürüşü aştı. İstanbul ve Ankara’nın ardından Bodrum’birlikte bile hizmetlerini sürdüren YOLO, kurulduğu günden bu yana lazım aldığı yatırımlarla gerekse uygulamayı geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya müteveccih attığı adımlarla ilgi çekiyor.

Alelhusus nazik şehirlerde ağır sıklet gidiş geliş dolayısıyla çokça aralık harcanırken, ekleme olarak park sorunları birlikte yaşandığını belirten Haydar Çolakoğlu, şunları söyledi: “Dokunaklı gidiş geliş ve otopark sorunlarına karşı YOLO ile kullanıcılara birinci sınıf, kazançlı ve şen bir ulaşım alternatifi sunuyoruz. Kestirmece bir buçuk yıldır süren pandemi döneminde da kullanıcıların dimdik ve emin erişim ihtiyacının öne çıktığını görüyoruz. Biz dahi kullanıcıların bu yöndeki taleplerini ve beklentilerini sunduğumuz hizmetlerle bildirme ferah şekilde karşılamaya devam ediyoruz.

Pandemi döneminde YOLO’evet temenni arttı

YOLO’nun verilerine göre, pandemi döneminde hem yalnız hem da hijyen koşullarına akıllıca araçlarla park yeri sorunu yaşamadan erişim ihtiyaçlarını karşılamak isteyenlerin YOLO’yu tercih etmelerinde yetişkin aynı artma oldu. İstanbul’dahi hele Derbent hattında arzu yoğunluğu artarken, Süt Kuzusu, Hisar ve Kuruçeşme’den kullanıcıların birlikte sıklıkla YOLO’yu tercih ettiği görülüyor.

“Elan fazla büyüyeceğiz”

Bugüne büyüklüğünde kullanıcılardan mevrut müspet köylü dönüşler sebebiyle önümüzdeki dönemde YOLO’nun bakım verdiği nahiye sayısını ve sürücü sayısını elan de artırmayı planladıklarını dile getiren Haydar Çolakoğlu, “Dileyen cümle eğer yeterliliği varsa web sitesinden sürücü girmek amacıyla başvuruda bulunabiliyor. Bakım verdiğimiz taşıt sayısını artırdıkça henüz çok büyüyeceğiz. Zira sektörde bu alanda tıpkı aralık var. Eş sayısında da böylesine tıpkısı çoğalma olduğu sürece bu hizmete olan talebin artacağını öngörüyoruz. Ayrıca önümüzdeki yıllarda Türkiye’üstelik uygulamaya aldığımız YOLO ile yurtdışına dahi açılmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Girişimcilere kat sayı tıpkı hizmet

Ağız Ağıza yerel ve yasalı benzeri aplikasyon olan YOLO, ulaşımın gelişmesine ve trafiğin azalmasına katkı sunarken bire bir zamanda KDV ve Kurumlar Rüşvet ödemeleriyle dahi araç dışı küsurat bir nice seyahatin vasıta altına alınarak vergilendirilmesini sağlıyor. YOLO’nun hukuksal alt yapısı, bu yönüyle dahi yenilikçiliğe bariz birçok girişimciye görk benzer oluyor.

Share: