Çeşme’de hane ve yer fiyatları 2.5 bitirme arttı

İzmir Yurt Komisyoncuları Delik Başkanı Mesut Güleroğlu, İzmir’üstelik 30 Ekim’bile yaşanan yıkıcı zelzele sonrası halkın müstakil bahçeli konutlar ile imarlı arsalara yöneliminin arttığını belirtti.

Pandeminin da etkisiyle site merkezinden, yazlık yerlere ve tabiat ortamında kişi yönelindiğini dile getiren Güleroğlu, Urla, Pınar, Alaçatı, Seferihisar, Foça, Bergama ve Aliağa’nın yanı sıra Kemalpaşa, Torbalı, Ayrancılar ve Bayındır’ın dahi elan aşkın yeğleme edilir hale geldiğini anlattı.

Pandemi koşulları zımnında toplumun abat yaşamı özlediğini kaydeden Güleroğlu, “İnsanlar yaş aldıkça biraz elan abat yaşamı seçiyor. Hepimiz maskelerden kurtulmak istiyor, ufak evlerin içinde sıkışıp üstüne düşmek istemiyoruz. Bu nedenle site merkezinden ırak bölgeler istek görmeye başladı. Nakız böyle olunca fiyatlar yükseldi” diye konuştu.

‘İnsanlar emlak almaya ve yatırım yapmaya yöneldiler’
Bölük kredisinin düşmesinin bile fiyatların yükselişine kalın ettiğini kaydeden Güleroğlu, artışların bazen yerlerde yüzde 70-100’ler düzeyine, gâh yerlerde ise 2-3 katına ulaştığını anlatım ederek, şunları söyledi:

“Güzeşte haziran ayında eskimemiş konutlar için 0.64, ikinci el konutlar üzere ise 0.74 oranında kredi verilmişti. Yani ürem oranları 1.50’lerden bir anda nısıf yarıya düşmüştü. Yatırımcı 4 bin TL ödeyecekken, 2 bin TL taksit ödemeye başladı. İnsanlar gayrimenkul almaya ve envestisman yapmaya yöneldiler. Bu posta dahi fiyatlar arttı. Bizim hesabımıza bakarak güzeşte yıldan bu yana fiyatlar yüzdelik 70-110 civarında arttı. Bu temas saha amacıyla makbul değil, amma genelde bu şekilde. Şu zaman fiyatlar dayanıklı sayılır. Ancak göz itimat faiz oranları adi düşer, bu konuda arzu olursa fiyatlar yükselir. konut kredisi aşağı düştü mü fiyatlar üst çıkıyor.”

‘Değeri normalde 2 milyon teklik iken çabucak 5 milyon liraya, yani 2-3 katına daha çok’
İzmir’üstelik turizmin merkezi namına kabul edilen Pınar ve Alaçatı’nın, İstanbul, Bursa, Ankara ve gayrı illerde yaşayanlar aracılığıyla tercih edildiğini tamlayan İzmir Taşınmazlar Komisyoncuları Basar Başkanı Mesut Güleroğlu, ilginin Bodrum’dan Çeşme’ye akıllıcasına kaydığını söyledi.

Pınar’de neredeyse arsa kalmadığını belirten Güleroğlu, “Arsa üretilmediği için fiyatlar bile hudayinabit olarak üst akilane çıkıyor. Toplu Hane İdaresi Başkanlığı (TOKİ) marifetiyle ihaleye açılan arsaların fiyatları, muhammen değer daha evvel 2 milyondan önceden bugün 5 -5.5 milyon liradan satılır hale geldi. Değeri normalde 2 milyon lira iken çabucak 5 milyon liraya, yani 2-3 katına artık. bundan sonra orada olan arsaların fiyatları birlikte ona göre dengelenecek. Başıboş ortalık ekonomisi, ama arzın talebi karşılayamadığı rakamların da yükseldiği kalıp oluşuyor. Buna ilgi eylemek gerekiyor. Rastgele bölgedeki oranlar değişiyor. Ama Pınar’deki rakamlar maalesef böyle. 850 bin TL’ye 1+1 kat satıyorduk, şu anda 1 milyon 450 bin TL’ye satıyoruz” dedi.

‘Çeşme’da 5 milyon TL’ye de satılık arsa var, 14-18 milyon TL’ye üstelik var’
Çeşme’deki yer fiyatlarının ara sıra tahavvül gösterdiğini da anlatan Güleroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Pınar’üstelik verdiğim fiyatlar normalde bire bir ya da iki villa yapabileceğiniz arsalar amacıyla meri. Pınar’bile 5 milyon TL’ye dahi satılık yer var, 14-18 milyon TL’ye dahi var. Şu anda 18 milyon TL’ye satılan arsanın içine 5 villa yapabilirsiniz. Bu fiyatlar, yer bedelleri, yapım maliyetleri ve yüklenici karına göre belirleniyor. Rakamlar bu yüzden şişiyor.”

Basamak fiyatları yüzde 32 arttı

Bodrum’da fiyatlar uçtu! Sülale fiyatına kiralık villa

Share: