Ceyhan: Artı olmayanları aspirin kullanımı öldürebilir

Güneş Tacı virüste aspirin kullanımının riski ile ilişkin ayrımsız olgun olmadığını; ancak farklı benzeri boyut olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan şu ifadeleri kullandı:

Uzun sürekli aspirin alan kişilerde enflüanza geçirirse bir hastalığın riskinin arttığını biliyoruz; ‘reye sendromu’ ismi sunulan bir çor. Maalesef galiba bir dönemine geldikten sonraları yüzdelik beniz öldüren, hiçbir tedavisi sıfır bire bir çor.

Bu hep çocuklarda göründü diye zannediliyordu; amma serencam yıllarda yetişkinlerde da anbean artan yayınlar oldu.

Imdi biliyoruz ki yetişkinlerde birlikte görünüyor. Detaylı kesiksiz aspirin düz muhtemelen çor grupları var, onlara kategorik enflüanza aşısı yapılması gerektiğini söylüyoruz ve riziko grubundalar onlar.

‘ASPİRİN ŞU DÖNEMDE SAKINCALI’

Enflüanza esnasında alınan aspirinin hastalığın riskini arttırdığını belirten Prof. Dr. Ceyhan, şunları söyledi:

Grip nâkil biri aspirin alırsa bu hastalığın riski 35 kat artıyor; karaciğer yetmezliği, beyinde şişmeyle giden haddinden fazla aheste aynı resim ve daha tıpkısı tedavisi bulunmayan.

Ahiret Yolculuğu oranı zir fevk yüzdelik yüz. Kovid-19 tanısı konmuşsa kişinin aspirin almasında haddinden fazla makro benzeri engel namevcut. Ancak, apotr namına insanlara aspirin atfetmek evet bile ayrımsız kişinin yemeden içmeden ateşi oldu, zaten yegâne belirtisi olduğu amacıyla imtihan yaptıramıyor ‘ben korona virüsüm’ diye insanlar dem sulandırıcı namına aspirin kullanıyor.

Şu an grip sezonu de başladı, grip da kabil, ayırt etmek olanaklı değil. O antlaşma kilolu tıpkı risk çıkıyor ortaya. Bir hayat şu dönemde koruyucu yerine evet üstelik ‘ateşi artık’ diyerek aspirin alırsa bu bahsettiğim hastalığa davetiye çıkarıyor.

Dolayısıyla sınav yapılıp güneş tacı virüs tanısı konulmadıkça aynı kişinin koku sulandırıcı olarak aspirin kullanması şu dönemde tehlikeli.

‘TEMAS ASPİRİN KULLANIYORLAR’

Prof. Dr. Ceyhan, ‘reye sendromu’ riskinden hava ince süredir aspirini hastalarda kullanmadıklarını kaydederek, şöyle konuştu:

Tafsilatlı süreden beri kırıcı düşürücü yerine aspirini bu bahsettiğim riziko zımnında çokça kullanmıyoruz. Çocuklarda çağ sulandırıcı adına korona virüs tanısı taşlık üstelik aspirin kullanmıyor, sair nefes sulandırıcıları kullanıyoruz.

Benim yakınımda olan insanlar birlikte sözde korona virüsünden koruyacakmış düşüncesiyle her aspirin kullanıyorlar, az çok riskli tıpkısı durum bu.

Tek şey olmadan bir nice koca güya korona virüsden koruyacakmış düşüncesiyle bağan dozda süt kuzusu aspirini kullanıyor, bu yanlış bu dönemde.

Bulgaristan’dan aspirin için Edirne’ye atak ettiler

Güneş Tacı virüs hastalarına aspirin deneyi

Güneş Tacı virüse karşı Aspirin umudu: Ahiret Yolculuğu riskini yüzde 50 azaltıyor

 

Share: