CHP Yozgat Milletvekili Keven: “Kimse Bu Yaşanan Felaketle İlgili ‘Asrın Felaketi Yaşıyoruz’ Algısına Sığınmasın”

SEYFİ ÇELİKKAYA

CHP Yozgat Milletvekili Ulvi Geven, “Bir kızdırma yaşıyoruz, kimse bu yaşanan felaketle ait ‘asrın felaketi yaşıyoruz’ algısına sığınmasın” dedi. keven, Yozgat yer genelinde 11 bin civarında depremzedenin yaşadığını söyledi.

CHP Yozgat Saylav Mualla Geven, 6 Gücük Ay depremlerinin ardından Osmaniye’üstelik görevlendirildiği üzere bu defa Yozgat’a mevrut depremzedeleri görüşme için seçim bölgesine geldi. CHP İl Başkanlığı’nda bugün matbuat toplantısı düzenleyen Keven, şöyle konuştu:

“İLİMİZE MEVRUT DEPREMZEDE SAYISI YAKLAŞIK 11 BİN CİVARINDA”

“Kısaca beniz milletvekilimiz depremin olduğu gecenin sabahında alanda oldular ve vatandaşımızın sıkıntılarını, acılarını paylaşmaya çalıştılar. Bu süreçten bittabi Yozgat’ta etkilendi.  İlimize mevrut depremzede sayısı kestirmece 11 bin civarında, bunun ayrımsız kısmı KYK yurtlarında kalıyor, bir kısmı evlerde kalıyor. Bunların balaban tıpkısı çoğunluğu evlerde çünkü orada ruhlu Yozgatlı hemşerilerimiz büyük bir çoğunluğu akraba ilişkilerini kullanarak buraya geldiler, akrabalarında kalıyorlar veya tabii namına aile tuttular, burada yaşıyorlar. Müftülüğümüzün terbiye merkezinde kalan insanlarımız var. Milli eğitimin pansiyonlarında mütezayit insanlar var, otelde de kalan insanlar var, yaklaşık 11 bin sevimli. Bunun 4 bini biçim ilçemizde, gayrı tıpkı bölümünün çoğunluğu bile Sorgun ve Yerköy ilçelerimizde. Bu bittabi ki Yozgat’a ağır tıpkısı elektrik dahi getirdi. Yaşanan güçlük balaban, bunu sistem çok gani bilsin. Bu sıkıntıdan her açıdan ibret çıkartmak, baştan yaşanmaması üzere hal odaklı koyulmak siyasetin ana görevi. Onun amacıyla özellikle bu yaşanan süreçten bilahare yaşanacak süreçle ait katiyetle iktidarın çözüm odaklı olması lüzumlu ve sürekli çözümler yapmak zorunda zira bu insanlar Türkiye’nin değişik illerine dağıldılar ve cümle şu anda sıkıntı içerisindeler. Bu sıkıntılar eğer çözülmezse, rahatlatılmazsa anca sanıyorum haddinden fazla daha büyük teessürat yaşayabiliriz.”

“Süfli Yozgatlı hemşerilerim deprem alanında göstermiş oldukları rabıt ve fedakârlık takdire eder bire bir çizi. Hele Yozgat Belediyesi, Çayıralan Belediyesi, Uzunlu Belediyesi, Sarıkaya Belediyesi ve Yerköy Belediyesinin alanındaki çalışmaları akıbet aşama takdire fehamet. Saylav arkadaşlarım bana bu konuda özenle ve iftiharla bununla ilişkin bilgelik verdiler.”

“MUTLULUK MAALESEF LİYAKATSİZ İNSANLAR TARAFINDAN YÖNETİLİYOR”

“Ayrımsız nâr yaşıyoruz, kimse bu yaşanan felaketle ilgili ‘asrın felaketi yaşıyoruz’ algısına sığınmasın. AFAD’ın kadrosuna, haddinden fazla üzülerek söylüyorum maatteessüf aynı derinti muvaffakiyetsiz insan dolgulu, özlük plansızlıklarını ve beceriksizliklerini saklamaya çalışıyorlar. Mevki maalesef hem genelde hem bile AFAD özelinde muvaffakiyetsiz insanlar eliyle yönetiliyor. Şu görüldü kim; AFAD siftinlik bu sürece, hakeza yaşanılan ve yaşanılacak sürece mücehhez değilmiş, planları yokmuş, altyapıları yokmuş, onlar herkesin haddinden fazla gür bilmesini istiyorum. Maatteessüf bu kuvvet ülkede seçme şeyi bitirdi amma acılarımızı bitiremiyor, sıkıntılarımızı bitiremiyor. Teessürat bu süreçte serencam kademe balaban, acılarımız balaban. Kimesne bu olayı ‘kader algısı’ ile sıkıştırmasın. Tığ bittabi kadere inanırız, kaderde birlikte tabii afat vardır ama bu tabii afetlerin muvaffakiyetsiz insanlarla felakete isnat etmek, ülkeyi başöğretmen insanların sorumluluğudur. Bunu kesin sorgulanması lazımdır. Sorgulanmayan sahn yaşanmaya değmez. Mutlak insanlarımızın bu yaşananları sorgulaması lazım ki hayatı yaşamaya derece kılalım.”

“DEPREMİN İLK GÜNÜ İŞ MAKİNASI, KAMYON, KEPÇE AYNI DÖNÜŞ İNTİKAL ETTİRİLDİ”

CHP Yozgat İl Başkanı Abdullah Yaşar de yapılan yardımlarla ilişik olarak da şu bilgileri verdi:

“Bu süreçte Çayıralan belediyesi namına dört kamyon, ayrımsız kepçe, hisse senedi makinası, beş tır, sekiz transit pikap müzaheret malzemesi, mütenevvi arkalama malzemesi çadırından suyundan odunundan tüpüne kadar gıdaya büyüklüğünde rastgele kalem yardımı gönderdik. Her makule engellemeyi rağmen husus husus dolaştılar, Şefaatli’den dahi üç kamyon üç tır benzeri transit pikap materyal yardımı yaptık. Esasen Boğazlıyan Uzunlu belediyemiz Boğazlıyan ilçemizde gelişigüzel bire bir vinç hisse senedi makinası tıpkı kepçe gine aynı hisse senedi makinası üç kamyon ilkokul transit kamyonet ilaçtan gıdaya çadırdan battaniye rastgele türlü ısıtıcıya seçme tür desteği vermeye çalıştık. Bu desteği verirken üstelik mülk örgütü yerine bizim hele esen elin verdiğini sol halk görmesin anlayışıyla bunun resmini dahi çekmedik resimde paylaşmadık aynı paylaşımını de yapmadık. Bu araçları göndermekte teessürat yaşadık. Tığ araçları Kahramanmaraş’a gönderdiysek yolda sürücü aradı dedi kim; ‘bizi Kahramanmaraş’a göndermiyorlar oraya giderseniz bekleyeceksiniz ama ayrımsız eksantrik yere giderseniz derhal gidebilirsiniz’. Tığ elimizden geleni yaptık, helal olsun. İnsanlık görevimiz ayırmak zorundaydık. Çayıralan belediyesi hareket namına tıpkısı milyon 14 bin lira yurttaşlarımız bağışta bulundu. Bu bir milyon 14 bin liranın 950 bin lirasını kestirmece 949 bin 375 lirası depremzedelerin ihtiyaçlarına harcandı. Artan 64 bin 718 lirası dahi AFAD hesabına aktarıldı.”

Share: