CIDDI AKDENİZ’DEKİ KAYAK MERKEZLERİ KIŞA HAZIR

DOKUNAKLI Akdeniz bölgesinde kâin Saklıkent, Davraz ve Salda kayak merkezlerinde hazırlıklar tamamlandı.

Antalya Saklıkent, Burdur Salda ve Isparta Davraz ski merkezlerinde kış turizm sezonu başladı. Karla kaplı zirvelerde kaymanın keyfini sürdürmek isteyenlerin tercih ettiği kayak merkezlerinin bu yıl üstelik ziyaretçi akınına uğraması bekleniyor.

Antalya site merkezine 37 kilometre uzaklıktaki Saklıkent Kayak Merkezi’ne sezonun ilk karı, 1 ay gecikmeli yağdı. Zirvede kar kalınlığı 1,5 metreye ulaştı. Ski sporu tutkunlarını zirveye nida fail Saklıkent Kayak Merkezi işletmecisi Cuma Namazı Özaydın, Zirve beyaza büründü. Artık ski yapma zamanı dedi. Kar kalınlığının 1,5 metreye ulaşmasının mutluluk donör olduğunu söyleyen Özaydın, Sezonu birkaç hafta rötarlı açıyoruz. Antalyalılar bu kış zirvede kış sporlarının tadını doyasıya çıkaracak. İş makineleri pistlerdeki uçuk ev sıkılaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Tüm pistler kayak için hazır dedi.

FARKLI ZORLUKLARDA 4 PİST

Zirvede ayrımlı müşkül seviyelerine eş 4 pist vadi alıyor. Dağın zirvesinden başlayan, sert büklüm ve sert yokuşları barındıran kırmızı pisti, profesyonel kayakçılar kullanacak. 4 kilometre uzunluğundaki piste erişim telesiyejle sağlanıyor. 1500 metre uzunluğundaki yağız pist ara istasyon namına adlandırılıyor. Yalçın yamaçları barındıran pist, mutedil basamaklı kayakçılara hitap ediyor. Kayak ve snowboard yapanların ayakta lift desteği alarak start noktasına ulaştığı, belli belirsiz eğime ehil 1500 metrelik gökçe yarışlık ise genelde heveskâr piste geçmeden geçmiş yetişek aşamasında kullanılıyor. 300 metre uzunluğundaki zerrin yarışlık ise eğitim amaçlı kullanılıyor.

DAVRAZ’DA KAR HEYECANI

Isparta Davraz Ski Merkezi’nde kar kalınlığı 80 santimetreye ulaşmasının ardından kayak sezonunun başlaması için hazırlıklar başladı. Isparta’dahi 2 bin 635 rakımlı Davraz Dağı Kış Sporları Merkezi, günübirlik ziyarete açıldı. 2’si amme kalkmak için 3 konaklama tesisindeki 500 yatak kapasitesiyle hizmet sunulan merkezdeki telesiyej sayesinde 2 bin 344 rakıma kadar vasıl pistlerin uzunluğu 10 kilometreyi buluyor. Kayak sezonu süresince Antalya, Denizli, Burdur, Konya gibi illerden çokça sayıda ziyaretçi ağırlayan merkezde bu yıl kar yağışının gecikmesi nedeniyle kayak sezonu açılmadı. Hafta sonları çokça sayıda ziyaretçiye karı sahipliği özne merkezde kızakla vurmak isteyenler için özel yarışlık oluşturuldu. Yağışın arkası sıra us donması ve ezme işlemleri yapılacak.

Kuzey disiplini, Yiğit disiplini, cevelan kayağı ve snowboard ile kayma imkanı bulunan kayak merkezi, kestirmece 440 hektarlık alana sahip. Geçen sezon 350 bin ziyaretçiyi ağırlayan merkezde tesislerin doluluk oranı yüzdelik 70 yerine kayıtlara geçti.

SALDA’DA KAR KALINLIĞI 40 SANTİME ULAŞTI

Burdur’un Yeşilova ilçesinde mevcut ve seçkin yıl binlerce kişinin konuşma ettiği Salda Gölü manzaralı ski merkezinde akıbet günlerde kar yağışı etkisini gösterdi. Yağışla gelişigüzel ski merkezinde kar kalınlığı 40 santime kadar ulaştı. Salda Ski Merkezi’nde tam kar yağışı olmadığı amacıyla elan zaman açılmadı. Yeşilova Kaymakamlığı Köylere Hizmet Sevk Birliği aracılığıyla işletilen ski merkezinde bulunan tesiste değişiklikler çalışmaları devam ederken, bu kapsamda Fanus Kafeler ziyaretçilerin kullanımına sunulacak. Kayak merkezinde 12 akak kapasiteli konaklama tesisi bulunuyor. Bunun birlikte Yeşilova kaymakamlık merkezinde da özel sektör marifetiyle Salda Kayak Merkezi’ne gelenlerin konaklayabilmesi üzere yeni tıpkısı otel yapılarak faaliyete başladı.

8860 METRE UZUNLUĞUNDA TELESİYEJ HATTI

Burdur’a 77, Yeşilova ilçesine ise 14 kilometre mesafede kâin kuruluş 2 bin 79 rakımda bulunuyor. Şubat 2012’bile hizmete açılan Salda Kayak Merkezi’nde 8 bin 860 metre uzunluğunda telesiyej hattı ve uzunlukları 1000 ile 1500 metre arasında değişen, rastgele seviyeden kayakçıya hitap eden 5 pist bulunuyor. Salda Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı tam seviyeye ulaştığında kuruluş bile ziyaretçilere bakım verecek.

Share: