Çin Eşkal Bankası’ndan ekonomiye destek sözü

Çin’de enflasyonun yüzde 2,7 artarak 2 yılın yer faziletkâr seviyesine ulaşması sonrası Çin Eşkal Bankası, ekonomisini şişkinlik tehditlerinden koruyacağını belirtirken, büyümeyi tezyit etmek için iri teşviklere başvurmaktan ve aşırı servet basmakta kaçınacağını bildirdi.

İkinci Çeyrek Dünyalık Politikası Uygulama Raporu’nu yayınlayan Çin MB, hem soylu erki büyümeyi artıracaklarını hem birlikte karşılık istikrarını sağlayacaklarını vurgularken, asıl ekonomiye elan kıvrak ve daha faziletkâr kalitede destek vereceklerini üstelik tabir etti.

“Gardımızı kolay kıytırık düşüremeyiz”

“Strüktürel para şişkinliği baskıları kısa vadede artabilir ve ithal enflasyon baskısı devam ediyor” değerlendirmesini eden Çin MB, “Gardımızı dümdüz kolay düşüremeyiz” dedi.

Tüketici enflasyonunun yılın ikinci yarısında yası aylarda yüzde 3’ün aşmasının büyük belki olduğunu ifade fail Çin MB, hububat ve erke arzı üstüne alınan tedbirler ve sakınımlı para politikasının desteği ile enflasyonun 2022 yılının tamamında yüzdelik 3 civarında tutulmasının başarılmasının beklenen olduğunu de vurguladı.

Çin MB raporunda, ihtiyatkâr para politikasının uygulanmasının hızlandırılacağı ve likiditenin akilane şekilde eli nimetli tutulacağı tekrarlanırken, soylu erki operasyonlarda mümkün olan yer gani sonucu almaya çalışılacağı, bu süreçte hesaplı büyüme ve bedel istikrarı ortada dengenin sağlanacağı bile belirtildi.

Çin’birlikte enflasyon 2 yılın zirvesinde

 

Çin’den akaryakıt fiyatlarına tenzilat

 

Share: