Çin, imdi dünyanın yer zengin ülkesi

McKinsey & Co.’nun yaptığı araştırmada, acun gelirinin yüzde 60’ından fazlasına erbap 10 ülkenin dengelem rakamları incelendi.

Araştırmaya göre, acun çapındaki kesin mal 2000 yılında 156 trilyon dolarken, bu nicelik 2020 yılında 514 trilyon dolara yükseldi.

Çin, bu artışın kısaca üçte birinde behre sahibi oldu. Çin’in serveti, 2001’dahi Dünya Tecim Örgütü’ne (DTÖ) katıldığı sıralarda 7 trilyon dolardı; bugün ise 120 trilyon dolara yükseldi.

Böylece Çin, BENDE’yi geçerek dünyanın arz varlıklı ülkesi haline geldi.

Araştırmada, dünyanın genişlik büyük ekonomileri olan hem ESIR hem üstelik Çin’üstelik, servetin üçte ikisinden fazlasının yeryüzü ensesi kalın yüzdelik 10’un elinde olduğu ve bu zenginlerin paylarını artırmayı sürdürdükleri belirtildi.

McKinsey Toptan Enstitüsü’nün ortaklarından Jan Mischke, yaptığı açıklamada, “Daha Çok on paralık olmadığımız kadar zenginiz” dedi.

McKinsey’in hesaplamalarına göre küresel servetin yüzdelik 68’i gayrimenkulde depolanıyor.
Araştırmaya bakarak, küresel servette son 20 yılda yaşanan bu biberli artım, küresel gayri temiz yurtiçi hasıladaki artışı geride bıraktı ve sakıt nema oranlarıyla yurt fiyatlarının yükselmesiyle körüklendi.

Çin’üstelik Bitcoin madenciliğine müdahil şirketlere uyarma

 

Joe Biden’dan Intel’e “Çin” reddi

 

KÖLE ile Çin’in mevhum görüşmesi başladı

 

Share: