Cinayet sanıklarının hırsızlık suçunu bildirmeyen uray yöneticileri üzerine yansıtma

Kırşehir’dahi 2 kişiyi öldürdükleri argüman edilen sanıkların, cinayetten önceki belediyenin deposundan süt çaldıklarını bildikleri halde muamele yapmadıkları öne sürülen belediye yöneticileri karşı görevi ihmalden cürüm duyurusunda bulunuldu.

Cesetleri Kızılırmak kıyısında bulunan Şeyma Çipo ve Hasan Aydoğan’ın öldürülmesine ilişkin davada müştekilerin avukatı olan Mehmet Ulu Alan’ın, Kırşehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığına sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, Kırşehir Belediyesi yöneticilerinin, sanıklar Ş.E. ve S.A’nın motorin hırsızlığı olayını eskiden savcılığa bildirmeyerek görevi boşlama suçu işlediği doğacak sürüldü.

Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu, Şehremaneti Başkan Yardımcısı Asaf Kayaoğlu ve diğer şehremaneti yetkilileri karşı kamu davası açılması arzu edilen dilekçede, olayla ilgili basına yansıyan meşruhat ve istihbarat tutamak yerine gösterildi.

Sanıkların cinayeti işlediklerinde Kırşehir Belediyesinde asayiş görevlisi namına çalıştıkları ve bu tam belediyenin deposundan süt çaldıklarının belirleme edildiği öne sürülen dilekçede, şu ifadelere düz verdi:

“Nitelikli hırsızlık suçu hareketli Kırşehir Belediyesinde güvenlik görevlisi adına etkin S.A. ve Ş.E’nin eylemlerinden 16 Mart 2022’de malumatlı olmalarına rağmen bu kişileri Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığına evet birlikte İl Emniyet Müdürlüğüne derhal ihbar etmemeleri yoluyla Şeyma Demir ve Hasan Aydoğan’ın hunharca öldürülmelerine sebebiyet veren, şikayet olunanların TCK’nin 279/1 ve ayrımsız kanunun 257. maddeleri ahkamlarını ihmal ettiklerinden haklarında soruşturma yapılarak cezalandırılmaları üzere kamu davası açılmasına karar verilmesi gerekmektedir.”

Olay

Kırşehir’de 24 Mart 2022’ye kaybolan Şeyma Demir ve Hasan Aydoğan’ın otomobili, Bağbaşı Mahallesi Ağbayır mevkisinde bulunmuştu.

Çıpa’in cesedi 27 Mart’ta Kızılırmak kıyısı, Aydoğan’ın cesedi de 77 periyot bilahare Kızılırmak üzerindeki Sarıyahşi Köprüsü altında bulunmuştu.

Olayla ilgili 28 Mart’ta tutuklanan Ş.E. ve S.A, Kırşehir Ağır Ukubet Mahkemesinde haklarında açılan davada ikişer kat ağırlaştırılmış müebbet mapushane cezası istemiyle yargılanıyor.

Share: