Çin’de akaryakıt fiyatları rekor seviyede

Akaryakıt fiyatlarının değme çağ artması ve tıpkısı deponun 1.500 liraya dolması çevirgeç sahiplerini başkaldırı ettirirken, bu sene muayene ücretlerine yüzde 36, zorunlu mali sigortaya de yüzdelik 37.5 bindirim geldi. Egzoz ölçüm ücreti bile 110 lira oldu. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ise yılbaşında yüzde 25 oranında arttı. Sözcü’den Başak Kaya’nın habnerine bakarak akaryakıt, sigorta, tetebbu, susturucu ölçüm ve MTV, dil sahipleri için şişman yük haline geldi. Kontak yüklemek cesaret isterken uzlaştırıcı olan tıpkı kişinin üzerindeki yüklerin boyutları şöyle:

AKARYAKIT ZAMLARI

Mart 2022 bakımından de akıbet 3 ayda benzine yüzde 102, motorine yüzde 113, LPG’ye yüzdelik 29 bindirim daha yapıldı. Sonuç zamlarla motorinin litresi 22.84 TL, benzinin litresi ise 20.35 TL’ye ulaştı. Böylece 60-65 litre deposu olan aynı vasıta kestirmece 1.500 liraya dolmaya başladı. CHP Uşak Milletvekili Özkan Flama, “Araç sahipleri fahiş akaryakıt ücretleri ile çeyrek depo yakıt üstelik alamıyor” dedi.

AÇACAK SONDAJ

İki yılda tıpkı yaptırılması müstelzim açacak muayenelerinin fiyatları üstelik yüzdelik 36 arttı. Serencam zammın peşi sıra otobüs, kamyon, cazibeli ve tanker amacıyla 686 teklik, makine, minibüs, kamyonet üzere 507 teklik, traktör ve motor amacıyla 258 liralık sevap alınıyor. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut “Vatandaşlar fahiş fiyatlarla karşılaşıyor” dedi.

Araçlar üzere yaptırılması müstelzim mecburi finansal sigorta ücretleri yüzde 37.5 arttı. Zorunlu sigortada genişlik bağan misil 1.103 lira oldu. Bu miktar 5 bin 592 liraya kadar yükseliyor. CHP Ankara Saylav Nihat Yeşil, “Açkı sigortası ücretleri faziletkâr miktarlarda arttı. Trafikte sigortasız dolaşan açacak sayısı bile çoğaldı” dedi.

Sigorta eksperleri TÜSED Bahar Çalıştayı’nda bire bir araya geldi

 

2021 yılında sigortalı müteharrik sayısı arttı

 

Sigortasız emniyet seçeneği geliyor

 

Share: