Çin’de Bitcoin madenciliğine müdahil şirketlere ihtar

Haberlere göre Millî Kalkınma ve Düzelti Komisyonu (NDRC) Sözcüsü Meng Wei, tıpkı matbuat kofneransı sırasında Çin’in yer balaban iktisadi planlayıcısı olan NDRC’nin endüstriyel ölçekte Bitcoin madenciliğini ve madencilik işlerine müdahil heybet kuruluşlarını düzenlemeyi planladığını açıkladı. Madencilik politikalarından mesul olan NDRC, iddiaya bakarak laf üstüne hususi oturum düzenledi. NDRC, ayrıca madencilik yapan devlete ait işletmelerin soruşturulması ve temizlenmesi için yerli yönetimlere olan baskıyı üstelik artırdı.

Çin hükümeti, 2021 yılında Bitcoin madencilerine alın oldukça eli sıkı tıpkısı şekilci takındı ve ülke karbon emisyonunu sıfırlama hedefleri güderken, madencileri enerji israfından ölümsek kömür madeni kazalarına birçok konuda suçladı.

Ilkgüz ayında madencilere meri baskının artmasının ardında, bazen kaynaklara bakarak ülkenin kış sezonu yaklaşırken sakil kaynaklarının yeterli olmayacağına dair endişeler var. Çinli yetkililerin dahi bu nedenle dijital sağlık madenciliğini sürdürmek üzere bilgelik araştırmacısı ve saklama tesisi kadar davrananların peşine düştüğü düşünülüyor.

Çin, Merkezi Sıkı Düzen Denet Komisyonu’nun pazartesi haset yaptığı açıklamaya bakarak, mevhum para madenciliği yaptığı tespit edilen aynı Jiangxi hükümeti yetkilisini görevden aldı. İlk bulgulara bakarak Xiao Yi, heybet kurallarının aksine mevhum mülk madenciliği faaliyetlerine karışmış işletmeleri esermek amacıyla yetkilerini kötüye koymak ve rüşvet ahzetmek ile suçlanıyor.

Ülkenin sektöre uyguladığı giderek mütezayit baskılar, madenci ve borsaları elan kripto dostu düzenlemelere eş ülkelere barhana etmeye zorladı. Çin’i terk fail şirketler beyninde Huobi, Binance, BTC.com ve Bitmain düz alıyor.

Saklı Yazı paralar için evvel haram dedi, bilahare ‘şeriata uysun’ dedi

 

Saklı Yazı yatırımlarında yapılan 5 şişman sorumluluk

 

Saklı Yazı paralara tıpkısı çarpış da Twitter’dan!

 

Share: