Çin’de ev satışları 6 yılın dibini gördü

Millî İstatistik Ofisi’nin Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, Çin’in 70 kentinde, devletin desteklenmiş ettiği konutlar dış, kullanılmamış göz fiyatları Eylül ayında geçmiş taban bakarak yüzde 0,08 geriledi ve April 2015’ten bu yana ilk defa düştü.

İkincil piyasadaki değerler yüzdelik 0,19 düştü ve sıkışık ikinci ayda dahi kötü yönde cereyan etti.

Ev piyasasındaki yavaşlama, aralarında China Evergrande Group’un bulunduğu yurt ihya şirketlerinin akça sağlamada karşılaştığı müşkülat ve basamak alıcıların beklentilerinin kötüleşmesi ile gelişigüzel elan görünür kuzuluk geliyor.

Bu gelişmeler, üretiminin kısaca dörtte birini oluşturan gayrimenkul sektörüne tabi olan ekonominin görünümünü olumsuz etkiliyor.

Düşen basamak fiyatları, talebin daha da zayıflamasına, yapım şirketlerindeki nakit darlığının kötüleşmesine ve bunun sonucu bu firmaların elan çok değer indirime gitmek zorunda kalmasına hastalık yerine bir kısır döngüyü tetikleyebilir.

Çin’mağara hesaplı büyümesi, taşınmazlar ve inşaat sektörlerinin pandeminin başından bu yana ilk kez daralması ile alay malay üçüncü çeyrekte yavaşladı.

Şanghay merkezli E-House Çin Araştırı ve Ihya Enstitüsü araştırı direktörü Yan Yuejin, “Departman degaje tıpkısı şekilde dun yönlü çevrime girdi. Çin’üstelik hane piyasası düşüşü alelumum kestirmece sekiz ay sürer. Şimdi evleviyet tıpkısı ürkü durumunu gölge etmek” dedi.

Ilkgüz ev piyasası amacıyla anadan görme kendisine ayrımsız şahika sezonu, ancak tevakkuf amaçlı bölük satışları yüzdelik 17 düştü ve yatırımlar 2020’nin başlarından bu yana ilk defa geriledi ve sonuçlanmayan yer ihaleleri oranı yeryüzü az 2018’den bu yana genişlik erdemli seviyesine tırmandı.

Çinli yurt geliştirme şirketleri, hükümetin ‘konutların çatı için değil devam etmek için olduğu’ yolundaki slogan ile alay malay, taşınmazlar piyasasını soğutmak için aldığı aynı dizi film tedbirler ile bakmak durumunda kalıyor.

(bloomberght)

Çin’birlikte aracısız yabancı yatırımlar 9 ayda yüzde 19,6 arttı

 

Çin Biçim Bankası’ndan akçe enjeksiyonu

 

Çin’mağara taşınmazlar sektöründeki takanak krizi artıyor

 

 

Share: