Çip bitmeden otomotivde yıpranmamış akse

1992’den bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren ve 1997’den beri Gebze’da istihsal özne Honda Türkiye, 2019 yılında yaptığı açıklama ile mezkûr tesisteki üretimini 2021 yılı itibariyle durduracağını duyurmuştu. Bu açıklamadan bilahare, tafsilatlı bire bir süredir fabrikanın yeni sahibinin kim olacağı düşkünlük ediliyordu. Honda Türkiye KAZANÇ yoluyla cuma namazı günü yapılan açıklama ile gelişigüzel fabrikanın kullanılmamış sahibi anlaşılan oldu. Honda Türkiye Fabrikası için Habaş Topluluğu’na devredilmek amacıyla anlaşıldığını duyurdu.

TARİH ILKGÜZ 2021
Japon üreticiden yapılan açıklamada, “Honda Türkiye SERPMEK, Gebze’deki istihsal tesislerini HABAŞ Topluluğuna yansıtmak amacıyla anlaşmaya varmıştır. Ortalık ortada varılan barışma neticesinde söz konusu taşınmazın doğrulama tarihi Eylül 2021’den sonraları gerçekleştirilecektir. 1992 yılından beri Türkiye’üstelik ruh gösteren Honda, bugüne büyüklüğünde olduğu kadar artık bile müşterilerine pazarlama, koca ve satış sonrası operasyonları ile bildirme kaliteli hizmeti sunmaya devam edecektir. Faaliyetlerine İstanbul’daki Umumi Müdürlüğünde bitmeme edecek olan Honda Türkiye SAVUŞMAK, enerjik bayi ağı ile ülkemiz için derece yaratmayı sürdürecektir” denildi.

YILLIK KAPASİTESİ 38 BİN ADETTİ
İLK olarak 1997 yılında Gebze’deki fabrikasında üretime başlayan Honda Türkiye bu fabrikada Civic modelini üretiyordu. Yıllık 38 bin adetlik istihsal kapasitesine topluluk olan fabrikanın müteharrik sayısı ise 770 kişiydi. Honda buradaki üretimini durduracağını 2019 yılında yaptığı bire bir izah ile kamuoyuna duyurmuştu. Bu açıklamada 2021 yılı itibariyle Gebze’deki fabrikada Civic üretiminin ağız ağıza duracağını ve Japon markanın sadece pazarlama faaliyetleri ile Türkiye’bile kalmaya devam edeceği belirtilmişti.

FABRİKANIN YENİ SAHİBİ KİM?
Yüzde 100 domestik sermayeye erbap olan Habaş Topluluğu, 1956 yılında kurulmuş ve birçok farklı sektörde ruh gösteriyor. İlk kendisine “Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası” adı ile temelleri atılan ansambl, asıl yerine endüstriyel ve tıbbi gazlar, polat, zindelik enerjisi, vahim makina, gayda ve kriyojenik tank üretimleri yanında sıvılaştırılmış gaz (LNG), sıkıştırılmış gaz (CNG) ve sıvılaştırılmış yer yağı gazı (LPG) dağıtımı fail, liman ve deniz taşımacılığı hizmetleri sunan benzeri uran kuruluşları topluluğu.

Honda Türkiye son kararını verdi

Honda’nın peşi sıra Ford de fabrikasını kapatıyor

Honda Türkiye’de üretime 2021’üstelik serencam verecek

Share: