Çip krizine karşı AB ve Japonya işbirliği

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Otomobili Adım Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş ve Sanayi ve Uygulayım Bilimi Vekil Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır evcil otomobil standında açıklamalarda bulundu. Izahat sonrası Nazır Varank gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecinin, “Elektrikli araçlara mevrut ÖTV zammı önemli miydi, yerel araçları bakmak üzere miydi?” sorusuna, Vekil Varank şu şekilde karşılık verdi:

“Oradaki hamlenin alelhusus ithal aşırı otomobiller çevrilmiş benzeri ayağı vardı. Maatteessüf çok katmerli otomobilleri henüz akla yatkın fiyatlarla Türkiye’ye getirmeye çalışanlar oldu, ona çevrilmiş ayrımsız hamleydi. Biz bağımlı ki idrak uygulamalarımızı hem ülkenin ekonomik ihtiyaçlarını ayn uğrunda bulundurarak, hem bile sektörlerin önünü açacak şekilde tasarlıyoruz. Bağımlı kim KDV olsun, ÖTV olsun ihtiyaçlar hasıl olduğunda. Biliyorsunuz pandemi döneminde KDV’ye çevrik çok ağır sıklet indirimler gerçekleştirdik. Bu manada dahi Kaynak ve Maliye Bakanlığımızda hangi sektörün önünü fasletmek istiyor, ne üstelik haddinden fazla fazla ithal ve ekstrem otomobillerin Türkiye’de satılmasını istiyor. Bu dengeyi tutturacak şekilde önümüzdeki dönemde tabi kim bu uygulamalarını rötuşlu etmeyle ait çalışmaları var.” 

TOGG, evcil otomobilin sıra üretimi üzere sıra verdi

 

Bakanlık harekete geçti: Bayilere ÖTV denetimi!

 

Share: