Çocuğunuzun anlaklı olması için…

Bugüne büyüklüğünde abur cuburun zararları, hep obeziteyle ilişkilendirilirdi. Fakat İngiliz marifet insanları abur cuburun, çocukların zeka gelişimini ters etkilediği sonucuna vardı. Uzmanlara göre, hele 0-2 gözyaşı arasındaki füru, şeker ve tuzdan uzak tutulmalı.
Bristol Üniversitesi’nin araştırmasına bakarak, çocukların karın gelişiminin tamamlandığı dönme olan 0-2 gözyaşı arası aşkın tüketilmesi zekayı ters etkiliyor…
14 bin’e mümasil yavru üstünde yapılan araştırmada amiyane yaşlarda ötede yağ, şeker ve tuz mevcut mamul gıdaları tüketen çocukların zeka seviyesi, balık, göveri ve kâr yiyenlere oranla elan düşük imdi.
Bala sağlığı ve çocuk hastalıkları ehlihibre Dr. Istek Özgeneci Öngün, “Japonya’dahi işlenmiş bile çalışmalar var sabahleyin kahvaltılarında savuşturmak mi düğü mi verelim diye niteleyerek ekmek sunulan grupta zekaların daha bağan olduğunu kanıtlamışlar…” diyor…
Uzmanlara göre ebeveynler 0-2 yaş arası dallar şekerden ırak tutmalı…
Öngün: “Demirden ensesi kalın gıdalar husye, bulgur, kırmızı ten ve birlikte pekmez diyebilirim annenin bire bir sabah kahvaltısında reçel hesabına pekmez tercih etmesi hem okuluna hem zeka gelişimine hem birlikte davranışına yarayışlı olacaktır…”
NTV

Share: