Çocuklar koronadan sebep daha birkaç etkileniyor?

Avustralya’bile düz kayran Quensland Üniversitesi’nden bili insanları, 10 yaşından daha aşağı olan çocukların yetişkinlere kıyasla Kovid-19 enfeksiyonuna ve semptomlara henüz beş altı duyarlı olduğunu açıkladı.

Araştırmacılar, yapılan çalışma kapsamında yetişkinlerden ve çocuklardan alınan birincil kibir epitel (ten) hücrelerindeki güneş tacı virüsün varlığını karşılaştırdı.

NTV’deki habere bakarak; Civar sonuçları bioRxiv’üstelik yayımlanan araştırmada yavru ve yetişkinlerin koku alma organı ve ağız kabilinden bölgelerdeki epitel nesiç hücrelerinde (NEC) bire bir miktarda ACE2 ve TMPRSS2 proteini üretildiği fakat çocuklardaki dokuların bile birkaç aksülamel gösterdiği amacıyla corona virüse alın daha beş altı duyar olduğu belirtildi.

ACE2 VE TMPRSS2 NEDİR?

“Angiotensin Transformatör Enzim 2” (ACE2) ünlü protein enziminin, corona virüse hücre kapısını açan “kilit” işlevi gördüğü rapor edildi. Akciğerler, arterler, ihtisas, böbrekler ve mukoza ve bağırsaklardaki hücrelerin dış yüzeyine (hücre zarına) sadık benzeri enzim olan ACE2 kan basıncının düşmesinde gösteriş oynuyor. Fen insanları bir enzimin elan önce Biberli Iveğen Teneffüs Yolu Sendromuna (SARS) yol açan corona virüs üzere dahi alımlayıcı cila üstlendiğini ancak Kovid-19’un hücreye SARS’tan 10 ila 20 hatim daha kibritçi bağlandığına dikkati çekti.

Güneş Tacı virüsün başak proteinin tutulmasına apotr olan ACE2 enziminin peşi sıra ise “Serin Proteaz TMPRSS2” virüsün hücrelerde çoğalmasına müsaade veriyor.

YETİŞKİNLERDE PROTEİN EKSPRESYONU DAHA EFDAL

Araştırmacılar, ACE2 ve TMPRSS2 protein ekspresyonunun (Tıpkısı genin, akla yatkın şartların olması halinde yahut zamanın gelmesi yerinde okunarak içeriğindeki bilginin aminoasit ve protein sentezinde kullanılması) çocukların burunlarındaki epitel hücreleri nazaran yetişkinlerde majör ölçüde daha efdal olduğunu bildirdi. Bu durumun ise yetişkinlerin çocuklarda henüz çok Kovid-19 hastalığına yakalanmasına ve virüsü topluluk içre yaymasına illet olduğu kaydedildi.

Konya’de 5 yaşındaki çocukta mutasyonlu virüs görüldü

 

Gençler ve ayrıntılar Kovid-19’u yetişkinlere bakarak elan az yayıyor

 

Share: