Coinbase, NFT platformu kuracak

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Bitcoin’mağara kurucusu Satoshi’nin halen ki evet de kimler olduğu bilinmiyor. Satoshi’nin anonimliği Bitcoin’in tasarımının kilit bire bir parçası ve dijital varlığın merkeziyetsizleştirilmesi için ehemmiyet taşıyor. Satoshi’nin isimsiz kimliği hükümetlerin Bitcoin arzını taharri altına almasına bariyer yerine, Bitcoin’e bir finansal çevirgeç olmaktansa, ayrımsız emtia özelliği kazandırdı. Çin’in Bitcoin’e alın devam fail hamlelerine karşın, yaşayış güçlenerek ferasetsiz gelmeye bitmeme ediyor.

Peki anonimlik gayrı saklı yazı paralara ve stablecoin’lere fayda sağlar mı? Laedri benzeri kadro tarafından oluşturulan stablecoin Float Protocol’den John L. Forbes’a yaptığı açıklamada, “bir şekilde hepimiz Satoshi’yiz, hepimiz John, Paul, George ve Ringo’yuz” dedi.

Merkeziyetsizleştirilmiş stablecoin protokolü Float, John ve Paul isimlerini kullanan bir grup eliyle tasarlandı. Kurucular ekibin ünlü saz grubu Beatles’dan esinlendiğini ve bu nedenle grup üyelerinin isimlerini kullandıklarını açıkladı. John L. “proje ilerledikçe, eskimemiş John ve Paul’lar gelebilir. Yetişkin olan bu kişilerin birlikte bire bir rolü sürdürmesi ve projeye benzeri şekilde hizmet etmesi” dedi.

Geçtiğimiz sene stablecoin’lerin popülerliği acul tıpkısı yükseliş gösterdi. 70 milyar dolarlık ortalık değeriyle USDT ve 32 milyar dolarlık çevre değeriyle USDC’den, Binance-USD ve Gemini Dollar’a birçok coin yükselişe geçti. Stablecoin’ler merkeziyetsizleştirilmiş mal (DeFi) geleneksel finansal sistemin önüne geçe, bu alanın ayrılmaz benzeri parçası haline geliyor.

Merkezi hükümetler da bu yükselişin farkında ve hat bankaları kişi dijital para birimlerini oluşturmaya çalışıyor. Bu alanda arz balaban ilerlemeyi kaydeden talih ise Çin oldu. Fakat bu sayısal alternatifler, geleneksel servet birimlerini temel alıyor ve bu nedenle üstelik merkezi finansal sistemin kusurlarını bünyesinde barındırıyor. Temas şeyden ilk dolar hepten herhangi bir dirlik düzenleyicilerin radarında vadi alıyor. Bu hafta ABD Söylenegelmiş Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) USDC’nin ardındaki müşareket Circle’ın kayıtlarını incelemeye başladı.

İkincisi bir nice stablecoin dünyanın şişman bir bölümünün aşırı dolarizasyonu önlemeyi hedeflediği aynı dönemde ABD merkezli. Üçüncüsü doların değeri, ÇAKER Dalan Bankası’nı (FED) yönetmen beş altı kişinin kararlarına ilişkin. Dolar 1971 yılından bu yana altına sabitlenmiyor. O dönemden bu yana FED yoluyla makbul genişleyici mal politikaları dahi istikrarlı aynı şekilde doların değerini düşürdü. Buna karşılık adına bir nice kullanılmamış stablecoin tasarımlarında bire bir paradigma değişimine gidiyor.

Harezmi Yolu stablecoin’ler seçkin para birimine sabitlenmiyor ve mütenevvi varlıkların teminatı altında bulunuyor. Geçtiğimiz iki yılda muhtelif örnekler ortaya daha çok. Bunların sonuncusu ise Float Protocol oldu. Float andıran zamanda 1,2 milyar dolarlık aynı fonlama turu gerçekleştirdi. Katılımcılar beyninde Fail Block, AAVE kurucusu Stani Kulechov, Akropolis kurucusu Esas Andrianova ve pop DeFi yatırımcısı Santiago Santos düz aldı. Ekip Float’un bire bir internet servet birimi namına tasarlandığını ve kanuni paranın üç eke özelliğini karşıladığını söyledi. Float anadan görme dünyalık birimleri üzere tıpkısı değişim aracı, ayar koruma aracı ve tıpkısı adisyon birimi adına fariza görebiliyor ve enflasyona maruz kalabilen ve dolara sabitlenmiş stablecoin’lere alın merkeziyetsizleştirilmiş tıpkısı almaşık oluşturuyor.

Fail Block’tan Dermot O’Riordan, “Float Protocol dolar enflasyonu, kripto volatilitesi ve stablecoin’lere yönelik düzenleyici denetimi kadar sorunları patika açan aynı sadelikle çözüyor” dedi. Protokol koşa token’lı benzeri sisteme ehil.

Değeri bir sıra sayısal varlığa sabitlenmiş olan stablecoin FLOAT ve protokolün dalavere token’ı BANK kalkışmak üzere hep iki token’la işliyor. BANK denk dalgalanmalarıyla karşılaşırken, volatiliteyi sakinleştiriyor ve FLOAT etraf koşullarını yansıtmaya bitmeme ederken, dengeli aynı reviş izlemeyi hedefliyor. Stablecoin piyasaya sürüldüğünde fiyatı 1,618 dolardı. Elan sonradan protokolün değeri, rakipleri arasından sıyrılarak 1,5 bilyon dolara bundan sonra.

Bunun peşi sıra Float’un teminatlarından tıpkı tanesi da Ethereum olduğu için ufki seyretti. Yine de bu süreci sakin ve volatilitesiz atlattı. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre stablecoin’ler KÖLE Başkanı Joe Biden yönetiminin birlikte dikkatini çekiyor ve coin’lerin geleneksel mal sistemi ve tüketiciler için tıpkı tehdit oluşturduğu düşünülüyor.

MEMLUK yetkilileri stablecoin’leri, saklı yazı para piyasalarının denetiminde mihrak noktasına almaya devam ederken bir nice can stablecoin’lerin kapsamlı aynı düzenlemeye tabi tutulacağını düşünüyor. 2008 mali krizinin yaraları elan tazeyken, stablecoin’lerin cellat düzenlemelere bağımlı popülarite ihtimali faziletkâr. DeFi anadan görme Mal sisteminin kusurlarından kaçınmak istiyorsa, stablecoin’lerin anadan görme sistemlerle bağlarının bulunmaması gerekiyor.

Kurumsal yatırımcılar Bitcoin’den vazgeçmiyor

 

Dev bankanın CEO’suna bakarak Bitcoin “beş servet etmez”

 

Kripto çaşıt tutuklandı!

 

Share: