Çöplükten dönüştürülen tarlada ‘lavanta’ hasadı

Kalaba’nun Altınordu Belediyesi vasıtasıyla başlatılan çalışmalar ile çöplükten lavanta tarlasına dönüştürülen alanda ikinci hasat yapıldı.

Tıbbi ve hoş kokulu özelliği ile nazik ilişki ve beğeni toplayan tıpkı zamanda ekonomik değeri yüksek bitki lavanta, kozmetik sektörünün birlikte çıkar yol ve azık sanayinde birlikte az çok fazla geçer lavanta suyuna dönüştürülüyor. Belediye Reisi Fazla Merasim’in çalışmaları ile Kalabalık’nun vahşi gübür depolama alanı kendisine geçer Altınordu Durugöl Mahallesi’nde kâin 17 dönümlük yer üstünde kurulan lavanta tarlası, ortaya çıkan görsel güzelliği ile da görenleri kendine hayran bırakıyor. Lavanta tarlasında yapılan ikinci hasat ise beniz güldürüyor.

Gelecek kuşaklara yaşanabilir tıpkı natür, yaşanabilir bire bir kent tezyit etmek üzere bir nice yer dostu uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Altınordu Belediye Reisi Çok Merasim, “Gerçekte bu uygulamalarımız ile yeşil ekonominin adımlarını bayağı banal atmış oluyoruz. Aynı turizm kenti hedefiyle ilerleyen Cıvıl Cıvıl ve Altınordu’nun turizm çeşitliliğini artıracak lavanta tarlası, fena hâlde görüntüsü ve kokusuyla insanlarımızı namına çekecek. Lavanta tarlası natürel tıpkısı stüdyo görüntüsüyle dahi görünüş ve doğa fotoğrafçılarının beraberinde yerel ve yabancı ziyaretçilerin dahi rabıta odağı olacak. Lavanta yetiştiriciliğini ati yıllarda kent merkezinde ve kırsal dahi yaygınlaştırmak istiyoruz. Lavanta bahçemiz görsel güzelliği birlikte kasaba düzenlemesi ve estetiği ile şehrimizin turizm elektrik ve çekicilik merkezlerinden biri olacak inşallah” dedi. – CIVIL CIVILShare: