Cumhuriyet Altını 99 Yaşında… İstanbul Vatan Caddesi’nde Resmi Geçit Töreni Yapıldı

Cumhuriyet’in zar edilmesinin 99. yılı zımnında İstanbul Vatan Caddesi’nde resmi geçit resmi düzenlendi.

İstanbul’daki 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sabahleyin İstanbul Valiliği’nde başladı. İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya, vilayet binasında düzenlenen törende tebrikleri kabul etti. Buradaki törene, 1. Kalabalık ve İstanbul Garnizon Komutanı Yüksek Müfrit, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve protokol üyeleri katıldı.

Vali Yerlikaya, tebrikleri kabul etmesinin peşi sıra Resmi Geçit Töreni için Yurt Caddesi’ne geçti. Cumhuriyet’in car edilişinin 99’uncu sene dönümü dolayısıyla Fatih ilçesinde bulunan Vatan Caddesi’ndeki Resmi Geçit Töreni’ne İstanbul Valisi Yüksek Yerlikaya ve eşi Hatice Nurlu Yerlikaya’nın yanı sıra, 1. Kalabalık Komutanı Orgeneral Yüksek Çılgın ve eşi Şafak Taşkın, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Gönül İmamoğlu, İstanbul İl Itimat Müdürü Utku Aktaş katıldı. Haddinden Fazla sayıda vatandaş da ellerinde Türk bayraklarıyla Yurt Caddesi’ne koştu.

Kutlamalar kapsamında; Yerlikaya, Sivri ve İmamoğlu, üstü degaje askeri açkı üstünde vatandaşları selamladı. Tören; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşları ile kül şüheda üzere içtinap etmek duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve bayrağın göndere çekilmesiyle başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından İstanbul Valisi Yerlikaya bire bir müracaat yaptı.

Askeri topluluk takımının merasim alanında yerini almasıyla geçit başladı. Törende, dünyada 8 süpersonik savaş uçağıyla gösteri işleyen geçmiş takım olan ‘Türk Yıldızları’nın şovu birlikte meydan aldı.

Share: