DAP’TAN Levent’te ötede ve country yaşamının tanımı: YENİ UZUN

DAP Taşınmazlar Ihya, Gayrimenkul Bölük GYO güvencesiyle geliştirdiği yıpranmamış projesiyle metin karı konseptini İstanbul’un merkezi Levent’e getiriyor. 53 bin metrekaresi hane ve içerisinde okul da düz kayran koru alanıyla, toplam 103 bin metrekarede şok tıpkısı dirim sunuyor.

Bulunduğu gidiş itibarıyla Belgrad Ormanı manzarasına sahip Yıpranmamış Levent projesi, şehrin kullanılmamış vitrini olmaya hazırlanıyor. Bölgenin yatay ve beş altı kıvrım projesi olacak Eskimemiş Uzun, doğadan aldığı ilhamla tıpkısı yandan şehrin merkezinde country tarzı tıpkısı yaşam sunarken, ayrıksı yandan bile vaad ettiği kalite ve konfor deneyimiyle geleceğin lüksünü yeniden tanımlıyor.

Yaklaşık iki futbol sahası kadar yeşil alana eş olan Eskimemiş Uzun projesi, beğenilen ve işlevsel dokunuşlarla tasarlanan villa konforunda açık bahçeli daireler, açık balkon ve teraslar, efdal tavanlı salonlar ile oksijene doyacağınız koruyu evinize taşıyor…

Yıpranmamış Uzun projesi, hareket merkezlerinden, firez sanata, eğitimden sağlığa ve alışverişten eğlenceye kadar, şehrin kül zenginliklerinin parçalanmamış kalbinde yer alıyor. Değme nesle, gelişigüzel kuşağa hitap fail kültürel aktivitelerin merkezinde; kuşakları birleştiren tıpkısı hayat sunuyor.

İstanbul’un bildirme muhteşem akslarından Büyükdere Caddesi, Uzun, Etiler, Şişli gibi köklü semtlerin kesişme noktasında vadi düz proje, İstanbul’un iki yakasını bir araya getiren Fatih Şehriyâr Mehmet Köprüsü ve 15 Orak Ayı Şehitler Köprüsü’hangi yakınlığıyla üstelik öne çıkıyor.

LEVENT’İN LÜKSÜ DOĞAYLA BULUŞTURAN PROJESİ OLACAK

Bu zamana büyüklüğünde sektöre yaşıt olacak bir nice sembol projeye imza atıklarına ilgi çekici DAP Ana Ortaklık Umumi Heyet Başkanı Vuzuh Yılmaz, “Uzun adı, Osmanlı’da denizci askerlere verilen ‘levend’den geliyor. O aktarılma, denizci askerlerin terbiye, spor ve aktivite alanı olarak kurulan Levent Çiftliği üzerinde, Cumhuriyet dönemiyle birlikte; artan hane ihtiyacı konusunda, Levent bölgesine 35 bin ağaç dikilerek mıntıka yeşillendiriliyor. Çokça ilerici ekolojik bir göz açısıyla yeşil mahalleler kurulmaya başlanıyor. Biz birlikte o dönemin ekolojik mahalle kavramını bugünün kent hayatına uyarladık. İstanbul’un sunu majör merkezlerinden Uzun’te, koruya yandaki, lüksü doğayla buluşturan, yatay country tarzı Yeni Uzun projesini geliştirdik.” dedi.

BÖLGENİN YATAY MİMARİYE SAHİP PROJESİ

Projenin merkezi konumuna özen çekici Temiz Yılmaz, “Lokasyon itibarıyla oylumlu gelişim ve finans merkezlerinin kesişim noktasında konumlanan proje, bir zamanda bölgenin ufki mimariye erbap projesi olacak” dedi.
 
Saf Yılmayan şöyle bitmeme etti: “Alelhusus pandemi dönemi, tüketici beklentilerini ağır sıklet anlamda değiştirdi. Pandemi etkisi, afiyet konusunu on paralık olmadığı kadar öne çıkarırken, sivri anlayışında dahi bunun etkilerini görüyoruz. İnsanlar çıktı, doğayla çöz içe ama site merkezinde; bir yandan doğanın iyileştirici etkisini arzuluyor, ayrımsız yandan birlikte şehirli hayatın sosyal olanaklarını sonuna kadar süregelmek istiyor. Biz de “Çekmeköy projemizde 58 bin 300, Nişantaşı’nda ise 20 bin kişinin görüşünü alarak mıhlı sülale konseptini hayata geçirmiştik. Demincek ise Yeni Levent projesi üzere 82 bin kişiyle görüştük. Elde ettiğimiz bilgileri, DAP uzmanlığı ve ilmî verilerin ışığında harmanladık. Yine avangart bir yaklaşımla, lüksü doğayla buluşturan şehirde country konseptini, sektörümüze kazandırdık. Kullanılmamış Levent, İstanbul’un merkezinde, elan evvel yapılmayanı etme vizyonu ile hayata geçiyor. Geleceğe bırakıt nitelikte sancak bire bir proje oluyor.”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEN SAĞLIKLI OCAK ÖNERİLERİ

“DAP’ın tescilli markası olan ‘Zinde Kari’ kriterlerini iki yıldır geliştirdiklerini söyleyen Işıklı Yılmaz, “Bu anlamda sektörün üstelik öncüsü olduk. Mıhlı Sülale kriterleriyle insanların dirim standardına dokunduk. Pandeminin elan en başında sağlıklı sülale kriterlerini hayata geçirdiğimizde daha dünyada böyle aynı menent evet dahi yaklaşım yoktu. Zaman geldiğimiz noktada Birleşmiş Milletler’mağara açıkladığı ‘dosdoğru mahalle’ raporu, bizim iki sene geçmiş söylediklerimizi teslim etmesi açısından çekicilik verici… Bu anlamda hem sektöre hem dahi dünyaya benzer olan öncü tıpkı basiret geliştirmiş olduk.” ifadelerini kullandı.

Mürekkep Milletler İnsan Yerleşimleri Programı’nın (UN-Habitat) yayınladığı “Henüz sağlıklı ve yeşil aynı ati için Pandemi ve Şehirler” raporu, pandemi sonrası kentlerin ve mekanların akıllıca kurgulanmasının önemini ortaya koyuyor. Tabir, dirim alanlarının mukannen standartları olmasının gerektiğinin altını çiziyor.

söz konusu raporu yorumlayan Vazıh yılmayan, “Konfedere Uluslar, pandemi sonrası konutların ve şişko iskân alanlarının bittabi olması gerektiğini sıraladı. Konfedere Milletlere göre yerleşim yerleri, ahzüita ve afiyet üzere günce ihtiyaçları kişi mail çevresinde karşılayan, yürüme mesafesinde hareket ve eğitim imkanları sunan, zengin yeşil düzlük ve parklara yandaki olan ve içtimai hayatı da zarfında barındıran konutlar içermeli. Rapora göre hem içinde bulunduğumuz pandemi gerçeği hem dahi gelecekte oluşabilecek yeni pandemiler üzere iskân yerleri belirli standartları icat etmek zorunda. Bu araştırma sonuçları; konutların maksimal çevrim ışığı ve havalandırma standartları ile donatılmış olması, birkaç eğik dirim anlayışı, konutların streç mimarlık anlayışı sunması, kalabalıktan ırak, ongun ve güvenli konutlar olması gerektiğini ortaya koyuyor. Konfedere Milel, kayırıcı gövde ve can kuşu sağlığı açısından bu kriterleri sağlayan konutların ve dirim alanlarının üretilmesini destekliyor. Buna vabeste kendisine dahi tığ bölük geliştiricilerin ve yaşamı tasarlayan mühendislerin varlıklı yeşil düzlük, parklara bitişik olan ve içtimai hayatı bile içinde barındıran metin konutlar üretmesi bundan sonra kaçınılmaz esas” diye konuştu.

ŞEHİRDE LÜKS VE COUNTRY YAŞAMIN KRİTERLERİ

Geliştirdiği ‘Dosdoğru Ocak’ konseptiyle bölük sektörüne yeni benzeri çağ getiren DAP’ın, ‘Şehirde Taşkin ve Country Dirim’ standartları 5 maddede şöyle sıralanıyor:

1- Sağlıklı Eş Olmalı: Yeşilliklerle dönük, doğayla nefes kayran, birkaç eğik ve dosdoğru sülale kriterlerine uygun şekilde tasarlanmalı.

2- Şehrin merkezinde ve güzel bire bir semtte yer almalı: Şehrin genişlik majör noktalarından birinde, varlıklı geçmişi, kültürel atmosferi ve ayrıcalıkları ile şehir hayatı üzere elzem olmalı.

3- Doğayı ve şehri; ekin, nutuk, moda ve eğlenceyle mükemmel şekilde harmanlamalı: Aynı yanda tabiatın yenileyici ruhu, özge yanda şehir hayatının canlılığı ile hem yeşili hem de şehri özgürcesine yaşatabilmeli.

4- Merkezi hisse senedi alanları ve finans dünyası ile bağırsak içe olmalı: İş dünyasının kalbi ve merkezi aksiyon alanı adına akseptans edilen bölgeye yürüme mesafesinde olmalı.
 
5- Dolaşma mesafesinde cemi ihtiyaçları sunmalı: İş merkezlerinden hars sanata, eğitimden sağlığa, alışverişten eğlenceye hem kent içerisinde hem dışında aradığınız seçkin şey takkadak beş altı adımda saha almalı.

Share: