DASK’tan, İzmir depreminin ardından 401 milyon lira ödeme

DASK Koordinatörü Erdal Turgut, kurumun, sigortalıların depremin ardından sunma gücük sürede tazminat ödemelerini alarak hayatlarına bitmeme edebilmelerine bindi olmayı amaçladığını belirtti.

Turgut, hasar yönetimindeki hızları ve poliçe sahiplerinin tazminatını almasının, DASK’a duyulan güvenin ana unsurlarından biri olduğunu vurguladı.

“30 bin hasar dosyasına 401 milyon teklik hasar ödemesi yaptık”

Depremlerden sonra tazminat ödemelerini alanların, sigorta yaptırmayan vatandaşlara sigortalı görünmek için emsal teşkil ettiğini dile getiren Turgut, bu nedenle hasar hile operasyonlarına büyük ehemmiyet verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“İzmir depreminin arkası sıra bile kısa bire bir süre içerisinde sahaya gittik. Sigortalılarımızın istifham ve taleplerine en aceleci şekilde ahit yapabilme hedefiyle DASK İletişim Merkezi kurduk. Ehlivukuf görevlendirmelerimizi de hızlı hızlı yaparak depremden bilahare güdük tıpkısı müddet süresince geçmiş hasar ödemelerini gerçekleştirdik. İzmir ve yer illerden aldığımız bütün 30 bin hasar dosyasına 401 milyon liralık hasar ödemesi yaptık. Bu hacim, kurum tarihinde biricik bir depremde yapılan en efdal hasar ödemesi namına kayıtlara geçmiştir. DASK’ın kuruluşundan bu yana sigortalılara yaptığı bütün hasar ödemesi ise hep 1,1 bilyon liraya ulaştı.”

Depremden bilahare sigortalılık oranı yükseldi

Turgut, şiddetli tecrübeler sonrası sigortalılığın öneminin elan bol anlaşıldığına dikkati çekerek, rastgele depremin, yıkmacı etkileriyle depreme alın tedarikli olma zorunluluğunu hatırlattığını dile getirdi.

Depremden bilahare İzmir ve Veli Bölgesi’nde de Mecburi Sarsıntı Sigortası’na olan talepte çokça aheste tıpkısı artış görüldüğünü tamlayan Turgut, gelinen noktada İzmir’deki sigortalı basamak sayısının 635 binden 717 bine, sigortalılık oranının ise yüzdelik 57’den yüzdelik 64’e yükseldiğini söyledi.

Turgut, Türkiye’deki sigortalılık oranının yüzde 59 olduğunu belirterek, “Dünyada benzer çalışmalar ile kıyaslandığında Türkiye’deki oranın az çok faziletli olduğu görülmekle alay malay DASK olarak hedefimiz, kapsamımıza giren yekpare konutları Mecburi Zelzele Sigortası güvencesine ahzetmek ve yüzde 100 sigortalılık hedefimize vurmak.” ifadelerini kullandı.

DASK’ın kapsamının genişletilmesi çalışmaları

Erdal Turgut, 2021’in dünyada abuhava değişikliği ve toptan ısınmanın bile etkileriyle katıksız afetlerin sakil yaşandığı aynı sene olduğuna değindi.

“Mail zamanda üstelik ülkemizde meydana mevrut seller ve orman yangınları, Zorunlu Zelzele Sigortası’nın kapsamının genişletilerek totaliter tıpkısı ‘Afet Sigortası’na dönüştürülmesi konusunu gündeme getirdi.” diyen Turgut, Sigortacılık Özel Emeklilik Düzenleme ve Fal Kurumu’nun halkoyu ile paylaştığı bilgilendirmede üstelik yer aldığı üzere, dominant ilkin koyulmak için ayrıksı saf afet türlerinin ilişik güvence namına mecburi yer sarsıntısı sigortasına bütünleşmiş edilmesi ile ilgilendiren DASK namına çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Turgut, türlü olan genişlik bodur sürede bu çalışmaları tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

İzmir depremi Türkiye’da DASK poliçelerini yüzdelik 37 artırdı

 

DASK’a 3.4 milyarlık heybet desteği

 

Share: