DeFi platformlarına resülmal akışı rekor seviyede

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Saklı Yazı piyasaları 2022 yılına düşüşle başladı. Ancak bu zafiyet merkeziyetsizleştirilmiş finans (DeFi) cesaret platformlarında hissedilmedi. Platformlar erdemli miktarda sermaye çekmeye devam ediyor. Dune Analytics yer iri 3 platformdan mevrut verileri inceledi. Toplamda 40 milyar dolarlık mevduata eş bu platformlarda mevcut cirim, hem itimat yöneltmek amacıyla hem birlikte kredilerde inanca adına kullanılabiliyor.

Buna ilişik yerine şirketin verilerine göre itimat talebi dahi az çok ateş parçası seyrediyor ve 20 milyar dolar civarında bulunuyor. Forbes’un haberine göre bahsi geçen üç itimat protokolü etraf değeri açısından en balaban üç platformu oluşturuyor. Ancak alandaki oyuncular bu üç platformla sınırlanmış değil. Alelhusus Ethereum ekosisteminin dışında berenarı fazla almaşık var. Terra blockchain’inin token’ı LUNA, platformun stablecoin’i UST oluşturabilmek için güvence kendisine beğenilen aynı dirlik. UST ve LUNA 2021 yılında hem değer hem dahi yararlanma alanı açısından berenarı sert yükselişler gösterdi.

Yükselişte Anchor protokolü dahi aktif oldu. Terra’nın birikim platformunda yer düzlük Anchor, kullanıcıların standardın üzerinde tevdiat oranları elde etmesine imkan tanıyor. Bu mevduatlar henüz sonra yüreklilik talebini durdurmak için kullanılıyor. 2021 yılından bu yana Anchor’un mevduatları ve kredileri sırasıyla 5,3 bilyon dolar ve 2 bilyon dolar seviyelerine ulaştı.

5,7 bilyon dolarlık UST güvence kendisine kullanıldı ve Anchor’un sisteminde kayran düzlük para miktarı 11 milyar dolara ulaştı. finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak Ethereum ekosisteminde ise Abracadabra Money, kullanıcılara erbap oldukları varlıkların etraflı vadeli karları üzerinden kredi alabilme imkanı tanıyan tıpkısı ortam yerine öne çıkıyor. Ilavesi protokol nema optimizasyonu stratejisi Degenbox ile bile kullanıcılara kazanım sağlıyor.

Bu şekilde Abracadabra’nın sistemindeki servet miktarı ve krediler güdük aynı sürede kısaca 9 milyar dolara yükseldi. DeFi mevduatlarının istikrarlı büyümesinin nedenlerinden aynı tanesi piyasalarda, hem ferdî hem bile kurumsal yatırımcıları riskli varlıklara yönlendiren sıskalık.

 Bu hipotezi doğrulamak üzere daha çok er olsa dahi ilerleyen aylarda platformların başarısının ardındaki gerçekler belirginlik kazanacak.

İklim finansmanı bire bir sonraki çevre balonu mu?

 

Toptan bankalar kripto alanına giriyor

 

Yatırımcılar metaverse donanımlarına akış ediyor

 

Share: