Dem alamayan KOAH hastalarını koşturan otama: Rezektör palavra tedavisi

Soluk alamayan KOAH hastalarını koşturan tedavi: Rezektör palavra tedavisi

SAMSUN – Teferruatlı yıllardır vakayiname obstrüktif akciğer hastalığı ile uğraş eden ve akıbet zamanda koku almakta müşkülat çekici hastalanmış, rezektör palavra tedavisinden beş altı dönme bilahare koşabilecek seviyeye geldi.

KOAH dünyadaki bildirme ölümcül akciğer hastalıklarının başında geliyor. Içki almayı zorlaştıran ve buna sadık yerine debi kapasitesini kısıtlayan KOAH, tıpta serencam zamanlarda sıklıkla makbul rezektör balon tedavisi ile zahmetsiz kontrol altına alınabiliyor. KOAH zımnında kan almakta zorlanan ve son dönemde hareket kabiliyeti birlikte az çok mütenakıs Mustafa Sönmez (50), Medicana International Samsun Hastanesi’nde meri rezektör palavra tedavisi ile sağlığına kavuşarak, gelişmemiş meydanlık koşabilecek duruma geldi.

Dünyada berenarı kesif görülen KOAH ve yıpranmamış tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren Döş Hastalıkları Uzmanı Hekim Müstakil İnce, “KOAH hala akciğer hastalıkları beyninde bir numara derecede ölümsek hastalık olmaya devam ediyor. KOAH’ın en şişman sebebi sigara ve kötü gelgel maruziyetidir. Sigaraya sınırlanmış olarak dünyada gelişigüzel dönem 12 bin sevimli hayatını kaybediyor. Sigaraya kapalı ölümlerin en şişman sebebi birlikte KOAH’tır. KOAH ile mücadelemiz de bitmeme ediyor. 2 makule KOAH vardır. Bunlar albeni artışıyla giden ve kronik bronşit tür yerine sıralanabilir. Sonuç yıllarda vakayiname bronşit ile ilişik KOAH’ta balon ile dilatasyon ve rezeksiyon tedavisi gelişmeye başladı. Bizler birlikte kliniğimizde doğacak basamak bir KOAH hastasına bu tedaviyi uyguladık. Bu tedaviyi gelecek vadeden umut verici bire bir yöntem kendisine görüyoruz” dedi.

“Rezektör balon tedavisi sonrası hastalar günce yaşantısına gelişmemiş sürede vurdumduymaz dönüyor”

Rezektör palavra tedavisinin etkilerinden bahseden Döş Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hüseyin Ulaş Çınar, “Rezektör palavra tedavisi, vakayiname bronşit dolayısıyla oluşmuş KOAH’ta, daralan albeni yollarının, cisim örtülü ayrımsız balon sayesinde genişletilmesi ve beraberinde havayollarında mukus üretimini sağlayan goblet hücrelerinin parçalanarak köpük halinde temizlenmesi işlemidir. Rezektör palavra tedavisini genel duyum yitimi altında uyguluyoruz. Kısaca 1-2 saat sürüyor. İşlem sonrası 1 çevrim kısık bakım ve 1-2 gün izlem süresinden sonra hastaları taburcu ediyoruz. Yoğun KOAH’ta nefes darlığı nedeniyle yürümekte bile zorlanan hastalar, işlem sonrası günce yaşamlarına devam edebilecek düzeye geliyorlar. Ancak bu tedavi galiba derecenin üzerindeki KOAH hastalarında hayır olmakta. Hastalığın derecesini fev1 dediğimiz tıbbi deyim üzerinden değerlendiriyoruz. Yüzde 80 fev1 değerine sahip hastalar normal birey kendisine değerlendirilebilir. Bu değerin yüzdelik 50’nin altına düşmesi alarm donör düzeydir. Yüzde 30’un altına düşen hastalar ise tıpkısı müddet sonraları akciğer nakline namzet gibi. Tığ yüzde 50’nin altına düşmeyen hastalarda rezektör balon tedavisini düşünmüyoruz. Genel yerine yüzdelik 30-50 arasında fev1 değeri olan hastalarda uygulanması öneriyoruz” diyerek konuştu.

“Müvellidülhumuza bağımlısı yerine geldiği hastaneden koşabilecek seviyede bundan sonra”

Evde koruyucu teneffüs cihazı olmadan soluk almakta zorlanan hastanın tedavinin acilen sonrasında balaban tıpkısı düzelme intaç ettiğini dile getiren Dr. Çınar, “Hastamız 10 yıldır KOAH dolayısıyla izlem edilen benzeri pestil. Mütenevvi medikal tedavilerle günce yaşantısını idame ettirmeye çalışıyordu. Müvellidülhumuza bağımlısı namına günlük hayatına aylamak zorundaydı. Son yaptığımız muayenede hastanın fev1 değerinin yüzde 20’nin altına düştüğünü gördük. Akabinde hastanemiz akciğer hastalıkları komitesinin kararı ile rezektör balon tedavisinin yapılmasına değişmeyen verdik. Hastamız muamele sonrası 1. günde oksijenden hür tıpkısı şekilde günlük aktivitelerini yapacak konuma geldi. İşlem öncesi yüzde 18 olan fev1 değeri, muamelat sonrası 12. saate yüzdelik 44’e kadar yükseldi. Rezektör balon tedavisi gelecekteki KOAH tedavisi açısından rüya verici bir otama yöntemi. Bu tedavi yönteminin patenti evvel namına 2006’üstelik ayrımsız Türk profesör vasıtasıyla makbuz. 2010 yılından itibaren de değişik kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan bu yöntemin KOAH’ta kullanılmaya başlaması de 2015 yılından itibaren arttı” şeklinde konuştu.

2 ahit evvel cerrahi müdahale oldum, bugün koşabilirim”

Tedavi sonrası kendisini çokça dolgunca hissettiğini vurgulayan marazlı Mustafa Sönmez ise “Kestirmece 10 yıldır KAOH ile savaşım ediyorum. Hem tıbbi hem dahi bitkisel anlamda bir nice otama denedim ama istediğim verimi alamadım. Sonuç dönemde ağız ağıza çağ alamaz ve akım edemez arkaç geldim. Medicana’da rezektör balon tedavisi uygulandı. İşlemde tek müşkülat çekmedim. 1 günde herhangi bir öz olumlu anlamda değişti. 2 aktarılma evvel faaliyetler oldum, zaman az buçuk koşabilirim. Bu işler yöntemini tıbba kazandıran doktorlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Böyle ayrımsız imkan varken insanlar bu tedaviden faydalansınlar” ifadelerini kullandı.

Share: