Denizlerde bile virüs riski!

Yeni bire bir çalışmaya göre araştırmacılar, yunuslarda ölümcül benzeri virüsün kullanılmamış ayrımsız suşunu keşfetti ve bunun denizdeki farklı bahir hayvanlara yayılmasından korkuyor.

İki sene evvel Hawaii‘deki Maui adasının açıklarında, umumi adına dip ve tropik sularda güçlü tıpkısı Fraser yunusunun ölü bulunmasından sonraları aynı emek başlatılmıştı.

Otopsi sonucunda yunusta daha ilk tanımlanmamış bir cetacean morbillivirus suşu bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bu garip bire bir virüs elan evvel aynı Fraser yunusunda hiç görülmemişti.

Cetacean morbillivirus, insanlarda kızamık ve çiçek hastalığıyla bağlantılı ve acun genelinde balina popülasyonlarında beş altı ölümcül salgına hastalık olmuştu. Brezilya’de Guyana yunusları (Sotalia guianensis) arasında sâdır aynı salgın 200’den fazlasının canını almıştı.

Bilgi insanları Hawaii sularındaki bu ayrımlı suşun ayrıksı deniz canlılarını birlikte etkileyebileceğinden korkuyor.

Çalışmanın başyazarı ve Hawaii Üniversitesi (UH) Manoa bünyesindeki Hawai’i Bahir Biyolojisi Enstitüsü‘nde asistan olan Kristi West, The Hill’a verdiği demeçte “Bu, Hawaii’de hararetli bizler için dahi balaban çünkü bu virüsten kaynaklanacak aynı salgında savunmasız kalabilecek bambaşka birçok yunus ve balina türümüz bile var (burayı yuva alim kestirmece 20 tür bulunuyor)” ifadelerini kullandı.

Dr. West, popülasyonu 200’e kadar sakıt kaltaban acımasız balina üzere nesli tükenmekte olan türler üzerine özellikle endişelendiğini söyledi.

Beklenen salgınlara dayalı endişelere karşın araştırmacılar, kâh yunus ve balinaların kullanılmamış suşa cebin bağışıklığa ehil olabileceğini söyledi. Mavera yandan, bu teorinin doğrulanması üzere antikor testleri lüzumlu.

Araştırmacılar, bölgedeki birlik virüs salgınlarını izleme etmenin zor olduğunu belirtti. Hastalıkları kişileştirme eden bir format olan UH Health and Strand Laboratuvarı, Hawaii’deki ölmüş yunus ve balinaların yüzde 5’inden henüz azını çözümleme ediyor.

Türkiye’nin edimsel korona virüs tablosu açıklandı

 

Delta varyantı çocuklarda ölümcül virüsü tetikleyecek

 

Share: