Deprem bölgesinden Tokat’a gelen depremzedelere psikososyal bindi sağlanıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra Tokat’a mevrut depremzedeler, sağlanan ruh bilimsel destekle yaşadıklarını unutmaya çalışıyor.

“Asrın felaketi” kendisine nitelenen, Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrası Tokat’a kısaca 11 bin depremzede geldi.

Bazıları yurtlarda, nazik bölümü da evlerde mihman edilen depremzedelere, yaşadıkları tırsmak ve travmayı atlatabilmeleri üzere uzmanlar marifetiyle psikososyal destek veriliyor.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu’nun eşi ehlihibre ruh bilimsel danışman Ayfer Hatipoğlu üstelik kentte bulunan kâh depremzedeleri kaldıkları yerlerde müzakere ederek görüşüyor.

Hatipoğlu, İl Güvenlik Müdürlüğü lokalinde benzeri araya geldiği depremzedelere yaşadıklarını unutabilmeleri üzere yapmaları gerekenlerle ilişik hikmet verdi.

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinden Tokat’a mevrut Kâfi Baylan, AA muhabirine, yaşadıkları depremin çok ızdırap olduğunu söyledi.

“Tokat insanlarından Tanrı razı olsun.” diyen Nazlı, “İlgileniyorlar, barınma yeri verdiler. Öz memleketimdeymiş gibiyim burada. Eğitimler bile bayağı hoşuma gitti, bizi hafifletti. Umudumuzun kesilmediğini gördük.” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraşlı Mustafa Çolak birlikte depremden 4 çevrim sonradan Tokat’a geldiklerini belirtti.

Bir eksikliklerinin bulunmadığını, seçme şeyle ilgilenildiğini dile getiren Çolak, “Teşekkürname ediyoruz. Eğitim sayesinde az buçuk henüz depremin etkisini üzerimizden attık.” dedi.

“Sonraki dönemlere aktarılmasın diye niteleyerek terapi yapıyoruz”

Ayfer Hatipoğlu ise bu alanda eğitimi bulunanlarla depremzedelere yönelik neler yapacaklarını değerlendiklerini söyledi.

Depremzedelere ekip ve bireysel terapi yerine hizmet vermeye devam edeceklerini anlatan Hatipoğlu, “Ayrıca çocuklarımız için baziçe alanları oluşturduk. Orada ruhsal müşavir arkadaşlarımız görev aldı. Özellikle oyun terapisi alan arkadaşlarımızın görevlendirilmesi üzere çalışmalar yapılıyor.” diye konuştu.

Çok balaban titreyiş yaşandığına meni fail Hatipoğlu, “Tabii mebde etmekte zorlanıyorlar. Tokat halkı olarak, devletin ve hükümetin onların birlikte olduğumuzu tavzih etmek için buradayız. Elimizden geldiği kadar uygun görüşmeye mücahede ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Hatipoğlu, 25 yıldır ruh sağlığı alanında çalıştığını amma depremzedelerle görüşürken kendilerinin de zorlandığını vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Zorlanıyoruz ama işin hal kısmında atılmak, o zorluğu atlatmamızı sağlıyor. Travmatize ergin bireylere elimizi uzatmak bize da ongun hissettiriyor. Yaraları ne kadar acele sarmaya çalışırsak, psikososyal bindi anlamında ne kadar apotr olabilirsek, sarsıntı sonrası stres bozukluğuna kaymalarını önlemiş oluruz.”

Bazı depremzedelerin oldukça sarsıntılarda zelzele yaşandığı hissiyle tepki verdiğine dikkati çekici Hatipoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Masanın altına saklanmaya çalışan insanlar oldu. Bunlara tetikleyiciler diyoruz. Tekrar görüngü yaşanacak üzere tepkiler gösterebiliyorlar. Avize sallanması, ayrımsız perdenin oynamasında tekrar hareket anına dönüyorlar. O merkez şeyleri çelmek, ahir dönemlere aktarılmasın diyerek tedavi yapıyoruz. Çocuklarla yapılan mesai bu anlamda çokça eşsiz. Çünkü ahir süreçlerde onlar üstelik kişi çocuklarına aktarmasın, elem bozukluğu olmasın.”

Share: