Deprem, eş ilanlarını değiştirdi: İlanlara ‘depreme dayanıklıdır’ notu eklendi

Geçtiğimiz yıllarda ocak ilanlarında ‘geçit manzaralı’, ‘toplu taşımaya mümasil’ kabil özellikler meydan alırken İstanbul’dahi yaşanan 5.8’lik depremin ardından ‘depreme dayanıklı familya’, ‘yıpranmamış çatı’ kabilinden cümleler da eklendi. Emlakçılar kırıcı irade zımnında özellikle Avcılar, Büyükçekmece üzere bölgelerde icar fiyatlarında artış yaşandığını bildirdi. Dayanak yahut girişteki dairelerde hararetli insanlar artık ikinci, üçüncü katlara yönelirken, bir iki bükülmüş binalara da talebin arttığı anlatım edildi. Eskimemiş binalar dahi bölgesine göre değişmekle birlikte 2+1 dairenin kiralık fiyatı bin 200 liradan başlıyor. Depremden sonra kiralık ev fiyatlarında 300-400 liralık bire bir çoğalma yaşandı.

KİRALIK KARI FİYATLARI ARTIYOR

Talebin satın almadan çokça kiralama yönünde olduğunu söyleyen Büyükçekmece bölgesinden Taşınmazlar Danışmanı Ulaş Gezen, “Bölgemizde 40-45 almanak, sakat binalar var. Bu binalarda zihayat insanlar eskimemiş konutlara sarkıtmak amacıyla ofisimize geliyor. Akıbet günlerde kükremek var. Müşterilerimizin yüzdelik 45’i çarkıt binasından yıpranmamış binaya ayrılmak talebiyle başvuruyor. Şu anda ev satın almak değil kiralamak istiyorlar. Bu birlikte kiralık sülale fiyatlarını artırmaya başladı. Teferruatlı süredir satılmayan yeni gayrimenkullerdeki evler dahi dilek görmeye başladı. Piyasada depremin etkisini hissediyoruz” dedi.

Emlak danışmanı Mehmet Faruk Özgen ise, zelzele olmadan geçmiş insanların binaların dayanıklı olup olmadığına çok aşkın dikkat etmediğini dile getirerek, “Şu anda bize gelen insanlar ‘depremden pekâlâ henüz az etkileniriz’ diye niteleyerek konut arıyor. Sön dönemde ilanlarımızı değişik girmeye başladık. İlanlarda insanlara radyal sistemin, bakir binaların olduğunu ifade fail kelimeler kullanarak onların üzere rahatlatmaya çalışıyoruz. Depremden sonra eskimemiş bina arayışları başladı. Hele bölük sahipleri özlük dairelerini kiraya vermeyi de düşünmüyor, ‘kullanılmamış binada kiraya çıkıyım, çocuklarımı koruyayım, depremden etkilenmeyeyim’ diye alternatifler aramaya başladı” diye konuştu.

“ARTIK DEMİR, KİRİŞ VE BETONUN ÖZELLİKLERİNİ DAHI YAZIYORUZ”

İnternet üzerinden girdikleri karı ilanlarında daha önceki belirtmedikleri birçok özelliği bundan sonra yazdıklarını vurgulayan Özgen, “Depreme cebin inşaat firmasının aldığı tedbirleri, betonun, demirin ve inşaatın etraflı özelliklerini açıklıyoruz. Önceleri kaynak sayısını ve icar fiyatını yazardık. Demincek kolon, kiriş sistemine kadar yazıyoruz. Tahsis Etmek zorundayız çünkü çıktı insanlar çın şekilde buna yöneldi” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLAR EV FİYATLARINDAN ŞİKAYETÇİ

Sakat evlerde ruhlu yahut oturdukları vadi depremde hasar gören vatandaşlar kullanılmamış göz arayışında. Depremden sonraları fiyatların arttığını dile getiren vatandaşlar bu durumdan şikayetçi. Emlak Bürosu emlak bürosu gezerek bütçelerine akıllıca sülale bulamadıklarını söyleyenler yağız kişmiri hangi yapacağını düşünüyor.

Share: