Depremlerin ağaçları henüz çabuk büyüttüğü keşfedildi

Hakemli ilmî yıllık Journal of Geophysical Research Biogeosciences’ta yayımlanan bakir tıpkı araştırı, bu depremlerin sarsıntı sırasında topraktaki suyu ongun köklerini çevreleyen bölgelere sürüklediğini ortaya çıkardı.

Bu sayede ağaçların depremin meydana geldiği dönemde kısa tıpkısı süreliğine dahi olsa henüz hızlı geliştiği tayin edildi.

Bilgi insanlarının “nema hamleleri” diyerek adlandırdığı bu hareketler, ağaç halkalarında gözlemlenebiliyor. Bu birlikte ağaçların, esasen geçmişte yaşanan depremlerin kaydını tutabildiği anlamına geliyor.

Araştırmanın başyazarı, Almanya’daki Potsdam Üniversitesi’nden hidrolog Christian Mohr, 2010’de Şili’üstelik meydana mevrut 8,8 büyüklüğündeki Maule depreminden sonradan bölgedeki ırmak vadilerinde akarsuların henüz hızlı aktığını görmüştü.

Mohr ve meslektaşları buradan hareketle depremlerin etkilediği bölgede toprağın geçirgenliğinin artmış olabileceğini ve bunun birlikte vadideki ağaçların büyümesini sağlayabileceğini düşünmüştü.

Araştırı ekibi bu öngörülerini imtihan etmek amacıyla düz tabanları ve sırtlarındaki 6 Monterey çamının gövdesinden odun parçaları çıkararak, bunları laboratuvar içre inceledi.

İncelemeler sonucunda düzlük tabanındaki ağaçların, Maule depremini arkasından haftalar süren ayırt edilebilir tıpkısı tahaccüm hamlesi yaptığı anlaşıldı.

Durum edildiği amacıyla bölgeden oldukça uzakta, sırtlarda yetişen ağaçlar vadidekiler büyüklüğünde dolgunca takat sınırı göstermemişti.

Araştırmacılar, dikme halkalarındaki bodur süreli genişlemelerden hareketle geçmişteki depremlerin tespit edilebileceğini da ortaya koydu.

Halka ölçümlerini laboratuvardaki karbon izotop verileriyle birleştiren Mohr, Maule depreminin meydana geldiği tarihe ulaşmayı başardı.

Grup demincek bu tekniğin farklı iklimlerdeki değişik dikme türlerinde da uygulanan olup olmadığını araştırmayı hedefliyor.

Mohr, yeni yöntemin fazladan suyun elan iri nema hamlelerine el açtığı, nispeten yağışsız iklimlerde çok işe yarayacağını düşünüyor.

Çünkü araştırı ekibi, “Nazik depremler, su akışını hızlandırabilir, çap akarsu seviyelerini yükseltebilir ve böylelikle kurak ortamlarda bitki köklerine daha çok akarsu ulaştırabilir” ifadelerine meydan veriyor.

âlim bu nedenle çalışmayı Kaliforniya’daki Napa Vadisi’nden toplanacak örneklerde tekrarlamayı planlıyor.

Dünyanın genişlik yoğun depremi tayin edildi!

 

İzmir depreminde hafızalara kazınan katabolizma ve mucize görüntüleri

 

Share: