Depremzedelere şişman dirim alanlarında bir numara basamak esenlik hizmeti sunuluyor

Depremzedelere toplu yaşam alanlarında birinci paye sağlık hizmeti sunuluyor

YOZGAT Yozgat İl Afiyet Müdürlüğünce deprem bölgesinden kente gelen sıkıntılı ve misafirhane gibi toplu yerlerde aktif vatandaşlara yönelik, birinci basamak afiyet hizmetlerinin bütün verilmesi için icraat sürüyor.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin arkası sıra Yozgat ve ilçelere gelen depremzedelere yönelik, İl Afiyet Müdürlüğünce bir numara mertebe esenlik hizmeti ilkin olmak için dar ve misafirhanelerde poliklinik hizmeti veriliyor. Antrparantez 1 hekim ve 4 apotr esenlik personelinden oluşan gezgin ekipler üstelik iklim merkezi ve ilçelerde, depremden etkilenen vatandaşlara yönelik keyif hizmeti çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler birinci aşama keyif hizmetleri verilmesi çalışmaları çerçevesinde vatandaşlara gebelik, lohusalık, çağa izlemleri, muallel aşıların tamamlanması, kronik ve bulaşıcı hastalıkların izlemi ve tedavisi kabilinden esenlik hizmetlerini sunuyor. Şişman hayat alanlarında antrparantez su numuneleri de alınarak günce klor ölçümleri yapılıyor. Türe Bakanlığı Yozgat Cemil Çiçek Personel Eğitim Bilimi Merkezi’nde mütezayit ve Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde depreme yakalanan Dikme Erçin, İl Sağlık Müdürlüğünce başlatılan bir numara paye esenlik hizmetlerinden kıvançlı olduğunu söyledi.

“Onlara destek oluyoruz”

Depremden etkilenen vatandaşların şişman olarak konakladığı yerlerde birinci aşama afiyet hizmetlerini sunmaya çalıştıklarını söyleyen İl Sağlık Müdürlüğünde görevli Eksper Dr. Damla Bozbay, “Vatandaşlarımızın vakayiname hastalıkları varsa reçetelerini yazıyoruz. Aylı, süt kuzusu, lohusa izlemlerini yapıyoruz, bu şahıslar alıngan gruplar ve onların işlemlerini yapıyoruz. Elimizden geldiğince psikososyal bindi veriyoruz. Dosdoğru sahn merkezimizde bizim psikoloğumuz, yavru gelişimcimiz ve bu konularla ilgilenen toplumsal bakım uzmanı arkadaşlarımız var. Onlardan üstelik destek alarak bu kişilere apotr oluyoruz. Kasaba sağlık hizmetleri birlikte veriyoruz. Depremzedelerin konakladığı yerlerde çeşme sularından klor ölçümleri yapıyoruz, bunların kontrolünü sağlıyoruz. Yani özetle familya sağlığı merkezlerinde alabilecekleri hizmetleri vererek kişileri mümkün mertebe kıygın oldukları bu durumdan en gelişmemiş sürede kurtulmalarını nail olmak amacıyla apotr olmaya çalışıyoruz” dedi.

Gezici sağlık ekipleri de oluşturuldu

Yozgat İl Esenlik Müdürü Dr. Fatih Mecnunca ise kente deprem bölgesinden mevrut vatandaşların birinci merhale esenlik hizmetlerini yürüttüklerini belirterek, “İlimize gelip evlerde mütezayit umumi kendisine birlikte Valimizin makul gördüğü onlar üzere hazırlattığı yurtlarda küsurat vatandaşlarımıza birinci etap sağlık hizmeti veriyoruz. Depremzedelerimizin arasında gebe olanlar olabiliyor, bakir mevlit yapmış olanlar olabiliyor, süreğen hastalıkları olanlar olabiliyor. Geldikleri bölgede yaşadıkları sıkıntılardan hava kâh rahatsızlıklar edinmiş olabilecek yahut bulaşan hastalıklar yönünden afiyet taramaları yapılması gerekiyor. Tığ onları bu görüngü başladığından itibaren doğrusu Sayın Valimizin birlikte talimatlarıyla ve bilgileri çerçevesinde planlamasını yapmıştık. İlçe Keyif Müdürlüklerimiz marifetiyle ekipler oluşturduk. Değme ekibimizde 1 kesim doktor 4 parça bile apotr sağlık personeli kim bunlardan biri dahi nine, mekân sağlığı teknisyenlerimiz taramalarını yapıyoruz” diye konuştu.

“Genişlik ongun keyif hizmetini vermeye çalışıyoruz”

Depremzedelere müteveccih bildirme bol şekilde sağlık hizmeti çevirmek üzere çalıştıklarını birlikte anlatan Delicesine, “Bağımlı depremzede vatandaşlarımızın kaldığı bölgelerde kesiksiz kasaba sağlığı yönünden taramalarımızı üstelik yapıyoruz. Akarsu klorlaması suların analizleri kabilinden umumi anlamda çocukların aşılarını eş hekimlerinin izleme etmesi müstelzim ama şu anda yapamadıkları telkih takiplerini üstelik bildirme yeniden itibaren yapıyoruz. Toplu halde yaşadıkları benzeri bölge olduğu amacıyla burada beklenen çıkabilecek esenlik sorunlarını çıkmadan geçmiş gerekli tedbirleri almak amacıyla çalışıyoruz. Bu şekilde elimizden gelen arz bereketli hizmeti onlara vermeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: