Dev şirketleri yöneten CEO’lardan gelecek tahmini

Denetleme, alacak ve danışmanlık hizmetleri sunan KPMG, gelişim liderlerinin dünyasında pandeminin etkilerinin izini sürüyor. KPMG, Sülale-Mart 2021 tarihleri arasında yaptığı ankette, hareket süreçlerinin hangi zaman ve lacerem normale döneceği konusunda beklentileri araştırdı. Araştırma sonuçlarına göre CEO’lar gelişmemiş vadede normalleşme beklemiyor. CEO’lar ofise yaklaşmak üzere nüfusun yüzde 50’den fazlasının aşılandığını temizlemek istiyor.

KPMG, 2020 başındaki CEO Araştırması ve 2020 yazındaki Kovid-19 Hususi CEO Araştırması’ndan bilahare bu yılın evvel üç ayında baştan hareket liderlerinin nabzını tuttu. 11 ülkeden 500 CEO ile gerçekleştirilen 2021 CEO Outlook Pulse anketinde, dünyanın bildirme yaşayan şirketlerini başöğretmen aksiyon liderlerinin ‘normale dönüşü’ zahir gördüğü ve zahir planladığı araştırıldı.

Araştırma, yıpranmamış gerçekliğe hazırlanan CEO’ların yer muhteşem parametresinin ‘aşıya ulaşım potansiyeli’ olduğunu gösteriyor.

CEO’lar normale gün için 2020 yazına bakarak elan açık ve ılımlı vadeli bire bir stratejiye erbap. Fakat küresel gelişim liderlerinin yüzdelik 45’i bu sene normale devir beklemiyor. CEO’lara göre ekonominin ve hareket düzeninin normalleşmesi 2022’den geçmiş benzer görünmüyor. 2022’deki bu normalleşmenin dahi eskisinden çok değişik olacağı görüşü ağırlık kazanıyor.

NORMALE HIZLI BİR AKTARILMA OLACAK

Araştırı sonuçlarını değerlendiren KPMG Türkiye Başkanı Erek Alsan, “Pandeminin başındaki pattadak müphemiyet ve zehir değişim üzerinden bire bir yıl geçti. CEO’lar yönettikleri işletmeleri istikrara kavuşturacak temelleri attılar. Araştırmaya göre, haddinden fazla birkaç gelişim lideri normale çabuk tıpkısı çağ olacağı görüşünde. Nazik çoğunluğu normal iş düzenine geçmenin biraz elan vakit alacağını düşünüyor. Bu nedenle sunma andıran devir 2022 çıkıyor. Ofislere çevrim üzerine eğilimin değiştiğini görüyoruz. CEO’lar ofislere dönüşle ilişik eke ayrımsız karar almadan geçmiş hisse senedi gücünün virüse alın korunduğundan güvenmek istiyor. Aşılamanın başlaması, işletmelerini eskimemiş gerçekliğe hazırlayan liderlere nikbinlik sağlıyor. Ancak CEO’lar tekrar birlikte operasyonlarını, hazırlık zincirlerini ve çalışanlarını etkileyebilecek ve aşı kıtlığı yaşayabilecek kilit pazarlar amacıyla senaryolar çalışıyor” dedi.

NORMALLEŞME 2022’ÜSTELIK BAŞLAR

2021 CEO Outlook Pulse Araştırması’ndan öne sâdır kâh başlıklar şöyle:

Global ekonominin yer balaban şirketlerinin yöneticileri, normale dönem ve normalin yeni kuralları planlarına çalışıyor fakat gelişim gücünün Kovid-19 aşısına erişememesi stratejilerin yeniden ele alınmasını mecburi kılıyor. CEO’ların yüzde 31’i 2021’üstelik normale dönmeyi bekliyor, yüzdelik 45’i normalleşmenin 2022’da başlayacağını düşünüyor, yüzde 24’ü ise işlerin sonsuza büyüklüğünde değiştiğini söylüyor.

İLK KRİTER AŞI

Değme 10 hareket liderinden dokuzu, yani araştırmaya katılanların yüzde 90’ı, nazik çoğunluğun sağlığını arkalamak üzere telkih olan çalışanlarından aşılandıklarına dayalı bildirimde bulunmalarının isteneceğini belirtiyor.

Liderlerin yüzdelik 21’i müşterilerine ve ziyaretçilerine tesislerine evet de ofislerine girişte aşı olup olmadıklarını sormayı planlıyor.

CEO’ların yüzdelik 26’sı pandemi sona erene büyüklüğünde arsıulusal seyahatlere çıkmayacağını söylüyor.

Yöneticilerin yüzde 61’i personelin ofise dönmesini istemeden geçmiş kalburüstü aşılama sonuçlarını özlemek niyetinde. Müşareket liderlerinin yüzdelik 76’sı koskocaman pazarlardaki hükümetlerin işletmeleri normale dönmeye isteklendirme etmesini bekleyecek.

CEO’ların yüzdelik 34’ü ise aşılama güvenliği karşı yanlış bilgilerden ve çalışanların bundan etkilenerek telkih zecir olasılığından keder duyuyor.

AŞIYA ERİŞİM SORUNU

Küresel CEO’lar, ülkeler salgından çıktıkça işlerin karşı karşıya başlaması ihtiyacını yeniden değerlendiriyor. CEO’ların şirketlerinin fiziki basamak izini küçültme iştahında altı ay öncesine bakarak acı benzeri düşüş var. Salgın arama altına alındığında ofislere dönem eğilimi artıyor.

CEO’ların sadece yüzde 17’si pandeminin sonucu namına yazıhane alanlarını küçültmek istediğini söylüyor. Ağustos 2020’üstelik bu ululuk yüzdelik 69’du. Bu miktar evet ofislerin bu sürede küçüldüğünü ya dahi stratejilerin değiştiğini gösteriyor.

bununla birlikte aşıya ulaşım üstüne tereddütler var. CEO’ların yüzdelik 55’i çalışanlarının Kovid-19 aşısına erişiminden endişeli. Bu birlikte çalışanların hisse senedi hesabına ne ant döneceği konusundaki planlamaları etkiliyor.

ALARGA ÇALIŞMAYA HİBRİT MISAL

Küresel yöneticiler hisse senedi gücünün ağız ağıza uzaktan çalışması üzerine endazeli aynı yaklaşım gösteriyor. CEO’ların yüzdelik 30’u Kovid-19 sonrası çoğu personelin haftada 2-3 dolaşma açiktan çalıştığı melez bir benzeri düşünüyor. Yüzde 21’i ağırlıklı olarak engin çalışan yetenekleri işe kabul etmek istiyor. Bu kerem sabık yılki araştırmada yüzde 73 çıkmıştı.

GENIŞLIK ÖNEMLİ RİSK SİBER GÜVENLİK!

Kilitlemeler sırasında norm haline mevrut alarga faaliyet dolayısıyla olgun güvenliği riskleri yeniden yükselişte. Ağustos 2020’dahi tehditler arasında beşinci tam bulunan siber asayiş, 2021’in başında geçmiş sıraya imdi. CEO’lar gelecek üç yıl boyunca büyümelerini ve operasyonlarını etkileyecek arz koskocaman risk noktası adına siber güvenliği görüyor.

Bu yıl CEO’ların yüzde 52’si marifet güvenliği önlemlerine evleviyet vererek, yüzdelik 50’si almaç odaklı teknolojilere odaklanarak ve yüzdelik 49’u video konuşma ve mesajlaşma yetenekleri üzere dijital iletişime bağlı kalarak dijital teknolojilere daha aşkın masraf yapmayı planlıyor.

Ayrıca, sayısal yeteneklerini artırmak üzere türlü yollar arayacaklar, çünkü yüzde 61’i önümüzdeki üç yılda birleşme ve mübayaa iştahlarının, esas namına almaç deneyimlerini veya derece önerilerini vermek amacıyla dijital teknoloji kazanma arzusundan kaynaklanacağını belirtiyor.

“Hastalığı evinde geçirenler, domestik hayvanlarından uzak durmalı”

Kraliçe Elizabeth öldüğünde hangi olacak?

Almanya’bile, mart kocaoğlan hizmet PMI yükseldi

Almanya, birleşmeden ahir yer faziletkâr bütçe açığını verdi

Euro Bölgesi’nde bakım sektörü benzeri miktar iyileşti

 

Share: