Devremülk alırken dikkat!

Devremülkler tüketicilerin en çokça yeğleme ettiği dinlence seçeneklerinden biri. Fakat sonuç dönemde maketten eş yöntemiyle devremülk ve çevrim dinlence alanlar sıklıkla dolandırılıyor. Uzmanlar, 14 dolaşma içre cayma hakkı bulunduğunu, belirtilen hususlarda herhangi bir yarım olması durumunda ise sözleşmenin mergup zamanda feshedilebileceğini kaydetti.

REKLAMA KANMAYIN

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Umumi Başkanı Ermiş Koçal, devremülk satışı özne gâh üzücü niyetli firmaların, boş araziler, tetik reklamlar ve broşürlerle tüketiciyi mağdur edebildiğini belirterek, alıcıların cayma hakkını elde etmek istediğinde taleplerinin reddedildiğini, tüketicinin parasını izansız alabilmek üzere ayrıntılı bire bir hukuki sürece girdiğini söyledi.

15 GÜNLÜK AİDAT

Koçal, devremülklerde fahiş fiyatlara vasıl aidatların da tüketicileri yıldırdığını belirterek, çevrim mülkü kullananlardan 15 gün üzere mahiye kesenek istenebildiğini, işletmenin bu sayede yılda bire bir devremülk üzere 24 öğün ödenti alabildiğini, bu yollarla nahak yere alacak elde edilebildiğini aktardı. Koçal, inşaat halindeki devremülke kesenek verilemeyeceğini anlatım etti.

NOTERDE DÜZENLENMELİ

Emlak hukuku uzmanı avukat Ecem Gedikkaya dahi devremülk sözleşmesinin tapuda resmi şekilde yapılmasının zorunlu olduğunu vurgulayarak, “Devremülk hakkı, eş vaadi şeklinde yapılıyorsa kesinlikle noterde düzenleme şeklinde gerçekleştirilmeli. Münasebetsiz halde, satıcı yahut sağlayan ile bitiren beyninde yapılan devremülk sözleşmesi geçersizdir” diye konuştu.

SÖZLEŞMEYİ İYİ OKUYUN

Ecem Gedikkaya, tüketicinin tesisi görmeden ve gezerek ezbere imzaladığı sözleşmenin ‘deneme ve tetebbu koşulu’ sağlanıncaya büyüklüğünde askıda kalacağını belirterek, “14 çevrim içerisinde rücu hakkı eskimemiş olsa üstelik devremülke konu meydan, bitiren yoluyla görülmemiş ise tüketicinin tesisi gördükten bilahare makul süre içerisinde rücu hakkı vardır. Çoğunlukla sözleşmenin imzalandığı içtima devremülke bahis tesis olduğu şeklinde hüküm konulmaktadır. Tüketiciler bu hususa ilgi etmeli” diye niteleyerek konuştu.

TEMAS KAMER İÇİN AYRI HISSE SENEDI

Konfirmasyon süresi ve dolay ödemeli (maketten) satışlarda özen edilmesi gerekenler şöyle:

Devremülklerde, arsa üstünde mezuniyet irtifakı yapılış edilmeden ve yapı ruhsatı alınmadan yöre ödemeli devremülk sözleşmesi yapılamaz.

Maketten as antlaşma ve tasdik süresi, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 36 ayı geçemez.

Mütemmim, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren temas esbabımucibe göstermeksizin ve cezai eşya ödemeksizin 14 ahit içerisinde cayma hakkını kullanabilir. Rücu, noter yoluyla yapılır.

Kapalı yüreklilik sözleşmesinin var olduğu durumlarda cayma bildiriminin kredi kuruluşuna yönlendirilmesi halinde anlaşma seçme tazminat yahut cezai kayıt ifa yükümlülüğü olmaksızın sona erer.

Maketten satışta konfirmasyon tarihine kadar değme gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkı var. Barışma imzalanmadan sunu beş altı tıpkı çağ önce tüketiciye dolay brifing yapılması mecburi.

Sözleşmede belirlenen dönemlerde sauna ve havuz üzere alanların vabeste, eksantrik kişiye kiralanmış yahut inşaat halinde olduğunun söylenmesi halinde tüketici, maddesel ve tazminat davası temenni edebilir.

Senetler, hoppadak nama yazılmış ve her bir taksit ödemesi amacıyla değişik olacak şekilde burhan düzenlenebilir. Bu duruma hilaf namına düzenlenen senetler mütemmim yönünden geçersizdir. (Kat)

Share: