Dezenfektan ve kolonya abdest bozar mı?

Din İşleri Başkanlığı’nca gösterişli talebe elan acul karşılık verilebilmesi üzere ‘Dini Müracaat Hattı’ yenilenerek, hem çökertme telefonlarından hem de çakılı telefonlardan ulaşılabilir hale getirildi. ‘Alo Fetva Hattı’ olarak üstelik bildik ‘Dini Istişare Hattı’nın yıpranmamış numarası ise ‘190’ adına belirlendi. Dini konularda sorular sorup, hikmet ahzetmek isteyenler bu numarayı aradıktan sonraları ilişkin bulundukları şehrin devlet müftülüğüne aktarılıyor. Antalya İl Müftülüğü’ne bağlananları ise burada görev özne kestirmece 20 vaiz karşılıyor. Kadınlara eş vaiz, erkeklere ise koca vaiz hizmet veriyor. Vaizler, gelen sorulara yanıtı kesin ise müstacelen cevap veriyor, araştırılması müstelzim tıpkı konu ise gelişigüzel vaizin kendine hususi hazırlanan defterine tabaka edilerek, araştırılıp, henüz sonradan soran kişiye gün yapılarak vukuf veriliyor.

Korona virüsten önceki dönemde mevrut soruların şişman kısmını eş içerisindeki maddi ve manevi ilgiler oluştururken, koronavirüsle alay malay vatandaştan mevrut sorular de bu yönde ağırlık kazandı. Kolonya ya de dezenfektanın abdest bozup bozmayacağından, cuma namazını Korona virüs zımnında kılamadığı üzere sorumluluk olup olmadığı gibi soranların sayısının arttığı kaydedildi.

Nasihatçi Temizlik Sevim, vatandaştan günlük hayatta karşılaşılan helal- haram durumları ve mirasla ilişik soruların sıklıkla geldiğini ve bunları usulüne makul şekilde cevaplandırdıklarını rapor etti. Eşler arasındaki sorunlarla ilişkin soruların da geldiğini anlatan Kalp, eşlere genellikle birbirlerine cebin ihatalı olmaları gerektiği tavsiyesinde bulunduklarını söyledi.

“KORONA VİRÜSTEN ÖLENLER YIKANIR MI?”

Nasihatçi Kalp, Korona virüse cebin tevakki etmek için beğenilen kolonya ve dezenfektanların içerisinde etanol bulunması zımnında ‘yasak mı?’ diye çok istifham geldiğini söyledi. Tüketilen ve gaflet veren alkolle bu alkolün karıştırılmaması gerektiğini kaydeden Bağlılık, kolonya ve dezenfektanın hijyen gayeli kullanılmasının tıpkı mahsuru olmadığını anlatım etti. Korona virüsten yakınlarının kaybedenlerin ‘Korona virüsten ölenler yıkanır mı?’ şeklinde kendilerine sorduklarını bile kaydeden Hatır, “Bu türden cenazeler alınan tedbirler eşliğinde akla yatkın koşullarda yıkanır ve dini vecibelere göre defnedilir. Takkadak şehitlerin cenazesi yıkanmaz” dedi.

Genç çiftlerden mevrut sorularda genellikle belgi ve dini nikah konusunda durulduğunu anlatan Vaiz Sevgi, “Nişanlıyken yapılan dini nikahla ilgili sorular geliyor. Bizim tavsiyemiz ve haddizatında yapılması müstelzim dahi nişan döneminde dini nikah yapmamak lazım. Şiar döneminde tıpkısı sevgili çıkıp muhit ayrılınca koca dini nikahtan vazgeçmezse dava oluyor. Bu yüzden ilk resmi nikah bilahare dini nikah evet” dedi.

“DOLARLA BAĞIŞ YAPTIM, DOLAR ARTINCA SEVABIM ARTAR MI?”

Aylık 40 bin lira geliri olan tıpkısı vatandaşın babasının şifahane masraflarını karşıladığını, bunun sadakadan sayılıp sayılmayacağını sorduğunu anlatan Nasihatçi Saffet Sevgi, kızından olan torununun soyadının ayrı ayrı olması nedeniyle torununa verdiği paranın fitreden sayılıp sayılmayacağının üstelik sorulduğunu söyledi. Bugüne büyüklüğünde sadakayla ilgilendiren mevrut en enteresan soruyu üstelik anlatan Bağlılık, “Dolarla bağış yaptım dolar artınca sevabım artar mı?’ diye niteleyerek soran yurttaş oldu. Cenabıhak katında tek şey fos olamaz. Yaptığımız kül hayırlar en bir iki 10 kaskatı harbi alır” dedi.

Manevi danışmanlık hizmeti veren Salih Şen ise Güneş Tacı virüs döneminde eş içi ilişkilerde kimi sorunların meydana geldiğini ve bunu dindeki gâh başvuru noktalarından yola çıkarak vatandaşı bilgilendirip, manevi müşavirlik yaptıklarını söyledi.

Cuma Namazı ve cemaatle salat fetvası! Ezan üzere enteresan teklif

 

Alo Fetva hattı e-Devlet’e taşındı

 

Diyanet ‘telefonda fetva’ uygulamasını kaldırdı

 

Share: